Winamp powróci! Kultowy odtwarzacz MP3 dostanie drugie życie. Nowa wersja w 2019 roku

Dobra wiadomość dla fanów Winampa. Obecny właściciel zapowiada wskrzeszenie odtwarzacza pod postacią bardziej rozbudowanego oprogramowania do słuchania muzyki, podcastów oraz streamingu. Nowa wersja zadebiutuje już w przyszłym roku.

Nowa duża wersja Winampa już w 2019 roku

Na długo przed serwisami streamingowymi typu Spotiy to właśnie Winamp był absolutnym królem odtwarzaczy audio w domowych pecetach. Licząca sobie już 21 lat aplikacja zdobyła serca milionów użytkowników na całym świecie, między innymi za sprawą skórek, którymi można było dowolnie zmieniać wygląd odtwarzacza. Produkt stworzony przez firmę Nullsoft został ostatecznie sprzedany koncernowi AOL i niestety odstawiony na bocznicę.

Prawa do marki Winamp dzierży obecnie firma Radionomy, która planuje wskrzesić projekt i dać nowe życie słynnej niegdyś aplikacji. Oczywiście odtwarzacz nadal działa, a już w najbliższych dniach pojawi się oficjalna aktualizacja do wersji 5.8. Co prawda nie wprowadza ona żadnych rewolucyjnych nowości, ale poprawia błędy pojawiające się podczas pracy aplikacji w środowisku Windows 10.

Czego możemy się spodziewać po Winampie 6? Radionomy stawia głównie na wersje mobilne dla posiadaczy smartfonów z Androidem oraz iOS. Jak stwierdził w rozmowie z serwisem TechCrunch szef Radionomy, Alexandre Saboundjian, sytuacja na desktopach jest już z góry przegrana. Ale to właśnie na urządzeniach mobilnych, gdzie brakuje kompleksowych rozwiązań, upatruje źródeł potencjalnego sukcesu.

Może mu w tym pomóc nadal liczna grupa wiernych użytkowników. Z Winampa korzysta bowiem każdego miesiąca nawet 100 mln ludzi na całym świecie. Nowy Winamp ma być kombajnem multimedialnym - narzędziem do odtwarzania muzyki (zarówno z plików, jak i ze wszelkich źródeł streamingu), a także słuchania podcastów.