Winboni - robot, który umyje ci okna

Wszystko wskazuje na to, że powoli zbliża się moment, w którym roboty pomogą ludziom w wykonywaniu niełatwych i nużących czynności domowych. Jednym z takich urządzeń jest najnowsza konstrukcja studentów z Michigan, której zadaniem jest...mycie okien. Otrzymali oni za nią pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym przez American Society of Mechanical Engineers.

Winboni, bo o nim mowa, jest w pełni samodzielnym robotem, którego zadaniem jest mycie szyb. Przyczepienie go do szyby sprawia, że samodzielnie zaczyna on jej mycie bez użycia żadnych środków czyszczących. Inspiracją do jego powstania była maszyna czyszcząca lód na lodowisku.

Bardzo krótki filmik prezentujący jego działanie oraz krótkie wywiady z ich twórcami można zobaczyć na poniższym filmiku.

Robot mierzy 13 x 13 x 5 cm i zasilany jest zwykłymi paluszkami. Jego stworzenie zajęło studentom ponad 900 godzin pracy.

Niestety zbyt szybko nie zobaczymy takiego "pomocnika" na półkach sklepowych. Póki co, studenci nie znaleźli firmy, która byłaby zainteresowana rozwojem projektu oraz wyłożyłaby odpowiednie środki na dalsze prace mające na celu jego udoskonalanie.