Windows 10 - 12 najważniejszych informacji na temat nowego systemu

Po wczorajszej prezentacji Windows 10 pojawia się wiele pytań na temat nowego systemu Microsoftu. Na większość z nich znamy odpowiedzi.

Microsoft zaskoczył wszystkich oczekujących oficjalnej zapowiedzi Windows 9, 30 września br. ogłaszając wprowadzenie od razu wersji 10.

1. Dlaczego Windows 10?

Naturalną koleją rzeczy po Windows 7, 8 i 8.1 powinno być Windows 9. Microsoft przeskoczył jednak od razu do 10 - można by przyjąć, że Windows 8.1 da się uznać za "dziewiątkę", jednak bardziej chodzi tu o symboliczne przejście do nowej jakości, a także - być może - nawiązanie do pięknej tradycji XP (wszak 10 to X).

Zobacz również:

  • Windows 10: jak nagrywać pliki audio? [PORADNIK]
  • The Elder Scrolls 6 - plotki i fakty. Co wiemy o nowej grze Bethesdy

2. Jakie będą wymagania systemowe Windows 10?

Choć nie powiedziano o tym na pokazie, zdradził je krótko po tym Frank Shaw, jeden z kierowników Microsoftu. Będą takie same jak dla Windows 8.1, czyli procesor 1 GHz lub szybszy (wspierający PAE, NX i SSE20), 1GB RAM (32-bit) lub 2GB (64-bit), 16 GB miejsca na dysku dla wydania 32-bit, 4GB więcej dla edycji 64-bit, karta graficzna: urządzenie graficzne Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM.

3. Na jakich urządzeniach będzie działać Windows 10?

Na wszystkich. Microsoft zakomunikował jasno - jest to system dla komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów, a także mniejszych urządzeń elektronicznych - jak smartwatche. "Od czterech do osiemdziesięciu cali".

Windows 10 - 12 najważniejszych informacji na temat nowego systemu

4. Czy będzie menu Start?

Będzie. Interfejs nowego systemu przypomina skrzyżowanie UI Windows 7 z "modern" Windows 8. Po lewej aplikacje będą wyświetlane w stylu "siódemki", po prawej znajdzie się miejsce dla kafelków w stylu "ósemki". Menu Start będzie w pełni konfigurowalne, każdy dostosuje je tak, jak mu wygodniej.

5. Czy będzie można przełączyć interfejs jak w Windows 8?

Nie. W przeciwieństwie do poprzednika Microsoft w "dziesiątce" da tylko jeden interfejs, co oznajmił Joe Belfiore, wiceprezes działu odpowiedzialnego za rozwój systemu.

6. Jak to będzie działać?

Wszystkie uruchamiane aplikacje będą znajdować się w okienku, którego wielkość będzie można regulować. Do tego dojdzie możliwość automatycznego wrzucenia takiego okienka w wolne miejsce na ekranie. Zapowiada się rozwiązanie podobne do "kafelkowego zarządzania", które znane jest z Linuxa.

Aktualizacja: 04 października 2014 10:59

Microsoft ujawnił sześć nowych skrótów klawiaturowych - prezentujemy je w osobnym tekście.

Aktualizacja: 04 października 2014 10:53

Windows ujawnił sześć nowych skrótów klawiaturowych - opisujemy je w osobnym tekście.

Aktualizacja: 03 października 2014 08:35

Jak poinformował Microsoft, wersja Windows 10 Technical Preview wygaśnie 15 kwietnia 2015. Użytkownicy systemu otrzymają 1 kwietnia stosowne powiadomienie.