Windows 10 Anniversary Update: Microsoft "tanim" chwytem wymusza upgrade

Windows 10 Anniversary Update usuwa z wersji Home i Pro niektóre funkcje przydatne administratorom. Czuja się oni tym samym zmuszani do zakupu wyższych wersji "dziesiątki".

Wraz z udostępnieniem aktualizacji Windows 10 Anniversary Update Microsoft wprowadził pewne zmiany, które zostały źle przyjęte przez administratorów. Powodują one, że zostali oni odcięci od wcześniej dostępnych funkcji, m.in. blokowania instalacji preinstalowanych aplikacji i gier. Nie dotyczy to topowych wersji Windows 10, więc administratorzy chcący mieć powtórnie większą kontrolę nad środowiskiem, którym zarządzają powinni przejść z Windows 10 Home i Pro na Windows 10 Enterprise, Education lub Server.

Windows 10 Anniversary Update - podpisz petycję protestacyjną

W odpowiedzi na opisane powyżej działania na platformie change.org zamieszczona została przez administratorów petycja skierowana do Microsoftu.

Zobacz również:

  • Jeden z największych hitów zniknie z Xbox Game Pass? Wiemy kiedy
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 10? [17.01.2022]

"My administratorzy i użytkownicy platformy Microsoft Windows 10 prosimy Microsoft, aby zaniechał działań, które prowadzi w zakresie profesjonalnego SKU. Nowe wydania nie powinny usuwać funkcji, które zostały dostarczone z wcześniejszymi wydaniami o ile nie zostały zastąpione mechanizmami równoważnymi. Do tej pory dwa nowe wydania [kompilacja 1511 i obecnie dostarczona kompilacja 1607 - red.] usuwały ustawienia, które pozwalają administratorom systemów lepiej kontrolować system operacyjny. Abyśmy mogli lepiej zabezpieczyć nasze systemy wymusza się więc na nas zakup wersji Education lub Enterprise" - czytamy m.in. w petycji.

W momencie pisania tego tekstu petycję podpisało blisko 300 osób. Ciekawe jak zareaguje na nią Microsoft, który podkreśla, że jego obecna strategia aktualizacyjna skupiona jest na przejrzystości i opiniach użytkowników.