Windows 10 Maj 2020 - łatwe wyłączanie i usuwanie Cortany

Wirtualna asystentka Cortana miała być jednym z jaśniejszych punktów systemu Windows 10, jednak nie zyskała sobie wielkiej popularności. Nie doczekaliśmy się także jej polskiej wersji, jednak jest w systemie i zazwyczaj wraz z nim się włącza. Nowa aktualizacja Windows ułatwia proces jej usunięcia.

Windows 10 Maj 2020 to duża aktualizacja systemu, która została już rozprowadzona na całym świecie. Zmienia ona Cortanę z elementu domyślnie znajdującego się na pasku zadań na aplikację okienkową, którą można dowolnie przesuwać po pulpicie. Ponieważ w Polsce praktycznie nikt z niej nie korzysta, warto ją wyłączyć, aby nie uszczuplała dostępnych zasobów procesora i pamięci RAM. Choć nie ma dużych wymagań, nie ma uzasadnienia, dla którego miałaby pracować w tle.

Windows 10 Maj 2020 - łatwe wyłączanie i usuwanie Cortany

Źródło: WindowsLatest

W Windows 10 Maj 2020 ułatwiono zadanie wyłączania jej domyślnego uruchamiania wraz ze startem systemu. Po prostu otwórz Menedżera zadań (kliknij prawym przyciskiem myszki w wolnym miejscu na pasku zadań i wybierz go z menu kontekstowego), a następie wejdź do zakładki Uruchamianie. Tam wskaż na Cortanę i naciśnij prawy przycisk myszki, a następnie wybierz opcję Wyłącz.

Windows 10 Maj 2020 - łatwe wyłączanie i usuwanie Cortany

Źródło: WindowsLatest

A jak usunąć całkowicie wirtualną asystentkę z systemu? Ponieważ stała się aplikacją, można po prostu wejść do Ustawień i przejść do działu Aplikacje. Tam znajdź na liście pozycje Cortana i wybierz jej odinstalowanie. Jednak uwaga - w tym celu musisz mieć uprawnienia administratora. Jeśli nie masz takiej możliwości, uruchom PowerShell (naciśnij prawym przyciskiem myszki na ikonce Windows i wybierz PowerShell jako administrator). Tam wpisz

Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F10 | Remove-AppxPackage

Zatwierdź przez naciśnięcie Enter. Gotowe.