Windows 10 Maj 2020 - wymagania sprzętowe, sposoby instalacji oraz... problemy

Aktualizacja Windows 10 Maj 2020 jest już rozpowszechniania na całym świecie. Dowiedz się, jakie musisz spełniać wymagania, aby ją zainstalować. I jakich problemów możesz się po tym spodziewać.


Wczoraj wyjaśniałem, jak nie instalować aktualizacji Maj 2020, dzisiaj będzie wręcz przeciwnie - wszystko na temat tego, jak to zrobić.

Windows 10 Maj 2020 - wymagania sprzętowe

Aby zainstalować najnowszą wersję Windows 10 (Maj 2020 aka wersja 2004), należy mieć sprzęt spełniający wymagania minimalne:

 • RAM: 2GB dla edycji 64-bit lub 1GB RAM dla edycji 32-bit
 • Miejsce na dysku: 20GB dla edycji 64-bit oraz 16GB dla edycji 32-bit
 • Rozdzielczość ekranu: 800×600
 • Karta graficzna: ze wsparciem dla DirectX 9 (lub wyższej wersji) z WDDM 1.0
 • Procesory Intel: wszystkie do 10. generacji, Intel Xeon E-22xx, Atom, Celeron, Pentium
 • Procesory AMD: wszystkie do 7. generacji
 • Procesory Qualcomm: Snapdragon 850 i 8cx

Microsoft zaleca, aby na czas instalowania aktualizacji odłączyć od maszyny zewnętrzne dyski i karty pamięci - w przeszłości ich wykrycie blokowało proces. Oczywiście nie wiadomo, czy przy Maj 2020 będzie tak samo, ale lepiej się zabezpieczyć. Upewnij się, że masz wystarczającą ilość miejsca na dysku - bez tego aktualizacja zostanie przerwana. Dobrym pomysłem jest aktualizacja sterowników przed rozpoczęciem instalacji - w niedzielę Intel wypuścił ich nowe wersje dla Wi-Fi i Bluetooth.

Windows 10 Maj 2020 - pobieranie i instalacja

Najprostszy sposób na pobranie to wejście do Ustawień, a tam - działu Aktualizacja i zabezpieczenia. Po wejściu do sekcji Windows Update kliknij na funkcję Sprawdź aktualizację. Jeśli się już pobrała - kliknij na uruchom ponownie teraz, aby ją zainstalować i wprowadzić.

Windows 10 Maj 2020 - wymagania sprzętowe, sposoby instalacji oraz... problemy

Drugi sposób to Asystent aktualizacji systemu Windows 10 - musisz pobrać to narzędzie ze strony producenta, następnie uruchomić i kierować się wyświetlanymi na ekranie poleceniami. Wybierz opcje Aktualizacja tego komputera, a następnie zachowanie plików i programów.

Windows 10 Maj 2020 - znane problemy

Jeszcze na długo przed instalacją było wiadomo, że w aktualizacji znajdzie się jeden błąd, którego Microsoft nie zdążył naprawić. Na czym polega? Otóż nie można używać więcej niż dwóch urządzeń Bluetooth jednocześnie. Jeśli zatem ktoś chce korzystać z bezprzewodowej myszki, klawiatury i słuchawek, jedno z nich nie będzie połączone. Na tym jednak nie koniec:

 • drugi znany problem dotyczy sterowników audio Conexant ISST - a konkretnie sterowników o nazwach Conexant ISST Audio i Conexant HDAudio. Ich niekompatybilność z aktualizacją może spowodować brak możliwości jej przeprowadzenia. W niektórych przypadkach aktualizację da się wprowadzić, ale może wyskoczyć "ekran śmierci".
 • mogą również pojawić się problemy, jeśli masz monitor z VRR (Variable refresh rate) podpięty do zintegrowanej karty graficznej Intela.
 • Windows 10 wersja 2004 może wywoływać niespodziewane restarty lub wyłączenia maszyny przy adapterach sieciowych wspierających funkcję “Always On, Always Connected”. Co ironiczne, dotyczy to własnych urządzeń Microsoftu, czyli Surface Pro 7 oraz Surface Laptop 3
 • po aktualizacji myszka może przestać obsługiwać gry i aplikacje używające GameInput Redistributable
 • niektóre wersje sterowników aksfridge.sys oraz aksdf.sys mogą uniemożliwić rozpoczęcie działania aplikacji lub prawidłową pracę innych sterowników; nie podano konkretnie, o jakie wersje chodzi, jednak mają być one rzadko spotykane
 • jeśli używasz przestarzałego sterownika 358.00 dla procesora Nvidia, po wprowadzeniu aktualizacji możesz zobaczyć "ekran śmierci"

Oczywiście Microsoft pracuje na likwidacją powyższych problemów - łatki pojawią się tak szybko, jak będzie to możliwe.

Źródło: WindowsLatest