Windows 10: Microsoft ma już twój klucz odzyskiwania funkcji BitLocker

Windows 10 przesyła automatycznie klucz funkcji BitLocker na serwery Microsoftu. Użytkownik nie może temu zapobiec. Co więcej, nie jest nawet o tym informowany.

BitLocker to narzędzie wbudowane w systemy Windows, które zapewnia kryptograficzną ochronę danych na dyskach, co może być nieocenione w przypadku zagubienia lub kradzieży "okienkowego" sprzętu. Serwis The Intercept poinformował jednak o dosyć niepokojącym zachowaniu systemu Windows 10. Okazuje się bowiem, że kopia klucza odzyskiwania funkcji Bitlocker (w dziesiątce jest ona domyślnie aktywowana), przesyłana jest bez wiedzy użytkownika automatycznie na serwery Microsoftu. Dzieje się tak w momencie pierwszego logowania na konto Microsoftu.

Oczywiście z jednej strony mamy tutaj do czynienia z dodatkowym zabezpieczeniem, które może pomóc użytkownikowi Windows 10 w momencie zagubienia klucza. Z drugiej działanie Microsoftu może budzić jednak poważne zastrzeżenia, ponieważ nie dość, że jest prowadzone w tajemnicy to stwarza dodatkowe zagrożenia dla danych np. w przypadku, gdy ktoś włamie się na nasze konto Microsoft. Ponadto warto też pamiętać o różnego rodzaju służbach, które być może chętnie weszłyby w posiadanie takiego klucza...

Co robić?

Możesz nie robić nic. Jeżeli zależy ci jednak na prywatności możesz usunąć klucz BitLockera logując się na stronie onedrive.live.com/recoverykey, co jednak wcale nie daje 100-procentowej pewności, że zniknął on z serwerów Microsoftu.

Gdy korzystasz z Windows 10 w wersji Home to koniec twoich działań. W przypadku systemów Windows 10 Pro i Enterprisea kolejnym krokiem jest zaszyfrowanie na nowo dysku funkcją BitLocker (wpisz w wyszukiwarkę Windows 10 hasło "BitLocker" i otwórz narzędzie "Zarządzaj funkcją BitLocker"). Tym razem masz możliwość niewybierania opcji przesyłania kopii klucza na serwery Microsoftu (będzie ci to proponowane dwa razy).