Windows 10: Microsoft namawia do pozostania przy Edge

Windows 10 cieszy się dużą popularnością. Jak wygląda to w przypadku przeglądarki Edge? Niezbyt dobrze skoro Microsoft postanowił nawet zniechęcać użytkowników "dziesiątki" za pomocą wyszukiwarki Bing do korzystania z alternatywnych rozwiązań.

Jednym z ważniejszych produktów, które zagościły na rynku wraz z Windows 10, jest nowa przeglądarka Edge. Jak donosi serwis venturebeat.com Microsoft próbuje zachęcać użytkowników do pozostania przy niej zamiast instalowania alternatywnych przeglądarek. W momencie, gdy wpiszą oni w wyszukiwarkę Bing "Chrome", lub "Firefox" ich oczom poza wynikami wyszukiwania ukazuje bowiem się na pierwszym miejscu czarny pasek z informacją:

"Microsoft rekomenduje używanie przeglądarki Edge w Windows 10"

Kliknięcie w znajdujący się obok napis "Zobacz dlaczego" przekierowuje użytkownika na stronę przedstawiającą zalety Edge.

Póki co opisane działania Microsoftu potwierdzono wśród użytkowników Windows 10 mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Microsoft Edge - kilka słów

Powyższe działania sugerują, że przeglądarka Edge nie cieszy się zadowalającą Microsoft popularnością. I tak z pewnością jest. Wielu użytkowników, którzy wypróbowali Edge wraca bowiem do Firefoksa i Chrome'a, co pokazuje bardzo dobrze poniższy wykres (dane StatCounter za okres od 24 lipca do 31 sierpnia):

Windows 10: popularność poszczególnych przeglądarek

Windows 10: popularność poszczególnych przeglądarek

Ponadto warto tutaj sięgnąć po dane NetMarketShare, z których wynika, że w sierpniu system Windows 10 posiadał 5,21% udział w rynku, natomiast przeglądarka Edge nieco ponad 2%:

Popularność przeglądarki Microsoft Edge w sierpniu 2015 r.

Popularność przeglądarki Microsoft Edge w sierpniu 2015 r.

Więcej niż połowa użytkowników Edge zdecydowała się więc na alternatywne przeglądarki, przede wszystkim Chrome'a i Firefoksa.

Dlaczego tak się dzieje?

Dlatego, że przeglądarka Edge jest zdaniem użytkowników niedopracowana i pozbawiona wielu przydanych funkcji (przede wszystkim obsługi rozszerzeń).