Windows 10 - Microsoft stawia na bezpieczeństwo i biometrię

Do premiery Windows 10 pozostało jeszcze kilka miesięcy. Z każdym tygodniem dowiadujemy się jednak coraz więcej na temat nowego oprogramowania od Microsoftu. Ostatnie informacje wspominają o wsparciu biometrii i standardu FIDO przez system, który zastąpi Windows 8.1 i Windows Phone 8.1.

System Windows 10 zadebiutuje najprawdopodobniej już na jesieni tego roku. Microsoft testuje teraz kolejne wersje swojego oprogramowania do komputerów, notebooków, tabletów, smartfonów oraz konsoli Xbox One. Kolejne wersje Windows 10 Technical Preview trafiają do użytkowników programu Windows Insider.

Do premiery pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale już teraz wiemy dużo na temat funkcji nowego systemu. Jedna z najnowszych informacji udostępnionych przez Microsoft wspomina o wsparciu przez Windows 10 standardu uwierzytelniania FIDO (Fast Identity Online Alliance) przy którego rozwoju firma z Redmond brała czynny udział.

Zobacz również:

  • Xbox Series X - gdzie kupić konsolę? Zestawienie najlepszych ofert [20.01.2022]
  • Microsoft w końcu pozbędzie się starego menedżera zadań z Windows 11! Co go zastąpi?
Windows 10 - Microsoft stawia na bezpieczeństwo i biometrię

Microsoft nie zdradził jeszcze wszystkiego na temat Windows 10

Oznacza to, że Windows 10 zaoferuje użytkownikom więcej funkcji służących ochronie danych i uwierzytelniania użytkownika niż jego poprzednik. Przy wykorzystaniu odpowiedniego hardware'u będzie oprogramowanie Microsoftu będzie mogło wykorzystać czujniki biometryczne zgodne z FIDO.

Komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows 10 będą mogły wykorzystać takie podzespoły, jak touchpad wyposażony w skaner linii papilarnych. System od Microsoftu odczyta dane z takiego czytnika zgodnego z FIDO, a odciski palców będą mogły użytkownikowi zastąpić hasła. Niewykluczone też, że wzorem urządzeń mobilnych Apple, Samsunga, HTC i Huawei zabezpieczenia biometryczne trafią również do smartfonów z Windows 10 na pokładzie.

źródło: blogs.windows.com