Windows 10: Microsoft w ogniu krytyki za masę błędów

Grupa Consumer Rights Which? ostro skrytykowała Microsoft za błędy w Windows 10, których doświadczają użytkownicy decydujący się na aktualizację.

Użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8.1 przez rok byli nieustannie namawiani do darmowej aktualizacji Windows 10 za pośrednictwem aplikacji Uzyskaj system Windows 10. Działania ze strony Microsoftu często były bardzo kontrowersyjne. Stosował on różne sztuczki skutkujące w ostateczności nawet instalacją Windows 10 bez zgody użytkownika poprzednich "okienek". Jeden z nich złożył w tej sprawie nawet pozew przeciwko Microsoftowi, który jednak szybko został wycofany ze względu na zawartą ugodę. Gigant z Redmond zgodził zapłacić 10 tysięcy USD rekompensaty, aby uniknąć długiego procesu.

Kontrowersyjna aplikacja Uzyskaj system Windows 10 co prawda została właśnie usunięta z systemów Windows 7 i Windows 8.1, lecz Microsoft wciąż jest pod ostrzałem niezadowolonych użytkowników Windows 10. Ich niezadowolenie wyraziła grupa Consumer Rights Which?, która ostro skrytykowała amerykańską firmę twierdząc, że otrzymała ponad tysiąc zgłoszeń od użytkowników Windows 10 skarżących się na różne problemy:

- po aktualizacji nie można było już korzystać z drukarki, kart WiFi i głośników

- znikały pliki

- konta e-mail przestawały się synchronizować

Co więcej, w najbardziej drastycznych przypadkach dochodziło ponoć nawet do tego, że aktualizujący do Windows 10 napotkali na tak poważne problemy, iż byli zmuszeni zapłacić specjaliście za ich usunięcie. Z ostrą krytyką spotkała się też obsługa klienta Microsoftu.

"Wiele osób ma problemy z systemem Windows 10, i wierzymy, że Microsoft powinien robić więcej, aby rozwiązać ten problem." - tłumaczy grupa Consumer Rights Which? oczekująca zmian, które spowodują, że przejście do Windows 10 będzie przebiegało płynnie. Podała ona też dodatkowo dane na temat doświadczeń swoich członków z "dziesiątką". Z przeprowadzonego przez nią w czerwcu badania, w którym wzięło udział 5000 osób wynika, że:

- połowa zdecydowała się (lub zostało to uczynione bez ich wiedzy) na zaktualizowanie systemu do Windows 10

- 12% postanowiło powrócić do poprzedniej wersji Windows