Windows 10: Microsoft wymuszał automatyczną aktualizację

Windows 10 w przypadku części użytkowników Windows 7 i Windows 8.1 próbował zainstalować się automatycznie. To był jedynie niezamierzony błąd - przekonuje Microsoft.

W połowie sierpnia informowaliśmy, że pliki systemu Windows 10 są pobierane na komputery użytkowników systemów Windows 7 i Windows 8.1, którzy są zainteresowani skorzystaniem z zaproszenia Microsoftu do darmowej aktualizacji. Microsoft tłumaczył później, że chodzi jedynie o pomoc, "aby w przypadku skorzystania z zaproszenia ich urządzenia były przygotowane na system Windows 10 poprzez pobranie odpowiedniego zestawu plików".

Windows 10 - wymuszona aktualizacja

W Sieci pojawiły się jednak właśnie kolejne doniesienia na temat aktualizacji do Windows 10. Tym razem są one zdecydowanie bardziej niepokojące. Chodzi bowiem o to, że część użytkowników starszych "okienek" przewidzianych do darmowej aktualizacji otrzymało w formie aktualizacji opcjonalnej zaznaczony domyślnie "Upgrade to Windows 10". W krańcowym przypadku przy automatycznych aktualizacjach z Windows Update oraz nieuwadze użytkownika (mógł dojść do wniosku, że ma jedynie do czynienia z aktualizacją Windows 7/Windows 8.1) dochodziło do wymuszonej instalacji "dziesiątki".

Komentarz Microsoftu

Microsoft już zareagował na powyższe doniesienia wydając komunikat, w którym twierdzi, że o ile obecność aktualizacji w Windows Update jest zaplanowanym działaniem, o tyle już domyślne zaznaczenie było błędem, który został naprawiony.