Windows 10 - Microsoft znalazł błędy po aktualizacji

Po czerwcowej aktualizacji Windows 10 mogą wystąpić błędy w działaniu systemu. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Fot. Microsoft

Firma Microsoft ostrzega swoich klientów, że aktualizacje systemu Windows wydane po 28 czerwca będą powodować problemy z drukowaniem na urządzeniach podłączonych za pomocą portu USB.

„Microsoft otrzymał zgłoszenia o problemach dotyczących niektórych urządzeń drukujących po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows wydanych 28 czerwca (KB5014666) i później” — informuje firma. Dotknięte usterką platformy obejmują zarówno systemy klienckie (Windows 10, wersja 20H2, 21H1 i 21H2), jak i serwerowe (Windows Server, wersja 20H2). Objawy, o których informuje Microsoft i które zgłaszają użytkownicy, dotyczą aplikacji odwołujących się do drukarki używającej określonej nazwy, która nie może drukować oraz system Windows pokazujący duplikaty zainstalowanych drukarek o podobnych nazwach i sufiksie „Kopia1”.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [29.03.2023]
  • Czy wiesz, że Windows 11 Cię szpieguje? Pokazujemy, jak to powstrzymać
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [23.03.2023]

„Normalne użytkowanie drukarki może być w obu przypadkach przerwane i skutkować niepowodzeniem operacji drukowania” — podała firma w ogłoszeniu na pulpicie nawigacyjnym systemu Windows. „Obecnie badamy sprawę i udostępnimy aktualizację, gdy dostępnych będzie więcej informacji”. Firma Microsoft poprosiła również użytkowników, którzy doświadczają tych lub podobnych problemów związanych z drukowaniem w systemach z drukarkami podłączonymi przez USB, o przesłanie raportu za pośrednictwem Centrum opinii w kategorii Problem > Urządzenia i sterowniki > Drukowanie, wybierając opcję „Utwórz nowe zgłoszenie” w sekcji „Znajdź podobne opinie”. Jeśli chcesz złożyć raport, możesz znaleźć dodatkowe informacje na pulpicie nawigacyjnym lub w witrynie pomocy technicznej firmy Microsoft.

Dostępne sposoby obejścia problemu

Chociaż Microsoft nadal pracuje nad rozwiązaniem tego niedawno zauważonego problemu, firma proponuje klientom, których on dotyczy, obejścia, które powinny pomóc im przywrócić funkcje drukowania na ich komputerach.

Możesz spróbować następujących rozwiązań:

Otwórz aplikację Ustawienia, przejdź do „Bluetooth i urządzenia” i wybierz „Drukarki i skanery”.

Jeśli zauważysz, że istnieje duplikat istniejącej drukarki, na przykład z sufiksem „Kopia 1”, sprawdź, czy działa nie niej drukowanie. Na tym duplikacie powinieneś móc normalnie drukować.

Jeśli chcesz użyć oryginalnie zainstalowanej drukarki, a nie duplikatu, kliknij prawym przyciskiem myszy duplikat, wybierz „Właściwości drukarki” i wybierz kartę „Porty”. Sprawdź, którego portu używa ta drukarka.

Teraz wybierz zakładkę „Porty” we właściwościach oryginalnej drukarki i z wyświetlonej listy wybierz port używany przez duplikat urządzenia. Jeżeli oryginalna drukarka po tej operacji zadziała normalnie, jej kopię możesz usunąć.

Jeśli powyższe czynności nie pomogą, możesz spróbować zaktualizować sterownik drukarki lub sprawdzić witrynę internetową producenta drukarki w poszukiwaniu aktualizacji oprogramowania układowego.

Co robić, jeżeli podmiana portu i firmware drukarki nie pomaga?

Jeśli problem nadal występuje, możesz również spróbować ponownie zainstalować drukarkę, wykonując następujące czynności:

  1. Wyłącz drukarkę i odłącz wszystkie kable;
  2. otwórz aplikację Ustawienia, przejdź do „Bluetooth i urządzenia” i wybierz „Drukarki i skanery”;
  3. wybierz drukarkę, której dotyczy problem i wybierz opcję „Usuń urządzenie”;
  4. uruchom ponownie urządzenie;
  5. włącz drukarkę i ponownie podłącz ją do komputera.

Co jeszcze może nie działać po ostatnich aktualizacjach Windows 10?

W zeszłym tygodniu Microsoft ostrzegł również, że drukowanie może ulec zakłóceniom na urządzeniach (drukarkach i skanerach) korzystających z uwierzytelniania kart inteligentnych (PIV). Dzieje się tak, ponieważ tymczasowe środki łagodzące wprowadzone rok temu w celu rozwiązania problemów z drukowaniem w systemie Windows Server na niezgodnych urządzeniach zostały usunięte w aktualizacjach. Może to powodować przerwanie drukowania.

Źródło: BleepingComputer