Windows 10 Mobile: zapomnij o darmowym Office z Continuum

Windows 10 Mobile i funkcja Continuum to świetnie zapowiadający się zestaw obiecujący wiele możliwości. Niestety wiemy już, że za kluczowe z nich trzeba będzie zapłacić.

Jedną z najważniejszych funkcji zapewnianych przez Windows 10 Mobile, którą szeroko zachwala Microsoft, jest Continuum. Dzięki niej użytkownik np. Lumii 950/950 XL (i "okienkowych" smartfonów innych firm spełniających odpowiednie wymagania sprzętowe) może po skompletowaniu zestawu składającego się dodatkowo z odpowiedniego monitora (lub specjalnej przystawki), klawiatury i myszki przemienić smartfon Microsoftu w komputer PC.

Niestety dzisiaj wiemy już, że funkcjonalność Continuum nie będzie taka jak oczekiwalibyśmy. Jak potwierdził właśnie Microsoft, ograniczenia obejmą użytkowników pakietu Office, z którego można za darmo korzystać na urządzeniach wyposażonych w ekran nie większy niż 10,1 cala. Chcąc edytować dokumenty w programach Word, Excel i PowerPoint będą oni bowiem musieli mieć aktywną subskrypcję w usłudze Office 365. Bez niej możliwe będzie jedynie przeglądanie dokumentów. Wymóg ten ma obowiązywać od 1 kwietnia 2016 roku, czyli po zakończeniu okresu testowego.

Czy to ma znaczenie?

Sądzę, że tak. Decyzja Microsoftu nie wpłynie pozytywnie na sprzedaż smartfonów z systemem Windows 10 Mobile. W przypadku części konsumentów możliwość korzystania z darmowego Office'a mogłaby bowiem zaważyć na podjęciu decyzji o zakupie Lumii.

Źródło: blogs.office.com