Windows 10: Surface Book i Surface Pro 4

Ku zaskoczeniu wszystkich Microsoft zaprezentował swój pierwszy laptop: Surface Book. Doczekaliśmy się także premiery tabletu Surface Pro 4.

Microsoft zaskoczył rynek i zaprezentował swój pierwszy laptop, model Surface Book. Towarzyszyła mu premiera oczekiwanego od dawna tabletu Surface Pro 4.

Surface Book

Surface Book to urządzenie konwertowalne, które pozwala na obrócenie dotykowego ekranu o 360 stopni i pracę w trybie tabletu przy wykorzystaniu dedykowanego rysika. Jeżeli zechcesz, możliwe jest także odłączenie tabletu od klawiatury, która jest podświetlana i oferuje możliwość skorzystania z gładzika (obsługuje 5-punktowy dotyk). Wyświetlacz cechuje się przekątną 13,5 cala i rozdzielczością 3000 x 2000 pikseli, co daje po przeliczeniu gęstość 267 ppi (pod tym względem pokonuje więc MacBooka Pro 13).

Surface Book

Surface Book

"Sercem" laptopa są procesory Intel Core i5 lub Intel Core i7, które współpracują z pamięcią RAM o maksymalnej pojemności 16 GB. W najbogatszej konfiguracja znalazło się miejsce na kartę graficzną Nvidia GeForce GTX i dysk SSD o pojemności nawet 1 TB.

Laptop oferuje dwa porty USB 3.0, czytnik kart pamięci SD, wyjście mini-DisplayPort, aparat 8 MP i kamerkę 5 MP. Pracuje pod kontrolą systemu Windows 10 Pro, mierzy 312,3 x 232,1 x 13,0 - 22,8 mm i waży 1516 gramów. W trybie tabletu (po odłączeniu klawiatury) urządzenie waży 725 gramów, natomiast jego grubość to 7,7 mm.

Sprzedaż Surface Booka ruszy 26 października. Cena podstawowej wersji (Core i5, 8 GB pamięci RAM i dysk 128 GB) to 1499 dolarów, natomiast topowej 2499 dolarów.

Surface Pro 4

Surface Pro 4 na pierwszy rzut oka praktycznie nie różni się od modelu Surface Pro 3. Gdy weźmiemy go do ręki od razu można będzie jednak wyczuć, że jest cieńszy (o 0,7 mm). Wedle Microsoftu jest też o 30% szybszy od Surface Pro 3 i o 50% szybszy od MacBooka Air. Zapewniać to ma zastosowanie procesorów Intel Skylake, które mogą współpracować maksymalnie z 16 GB pamięci RAM. Dane można teraz przechowywać na dysku SSD o maksymalnej pojemności 1 TB, natomiast zdjęcia wykonywać aparatem o rozdzielczości 8 milionów pikseli (poprzednio 5 milionów pikseli). Zwiększona została także rozdzielczość ekranu (2736 x 1824 pikseli), natomiast czas pracy na baterii pozostał na takim samym deklarowanym poziomie (do 9 godzin). Ponownie zabrakło też opcji z 4G/LTE. Nad całością czuwa system Windows 10 Pro.

Surface Pro 4

Surface Pro 4

Kolejne istotne zmiany:

- nowa klawiatura, która jest podświetlana, cechuje się szerszym rozstawem klawiszy oraz oferuje poszerzony aż o 40% gładzik. Dostępna jest też w wersji ze skanerem linii papilarnych (logowanie do Windows Hello)

- usprawniony Surface Pen

Surface Pro 4 w podstawowej wersji kosztuje 899 USD. Za klawiaturę Type Cover trzeba dopłacić 129 USD, natomiast za wersję z czytnikiem linii papilarnych 159 USD.

Nowy tablet trafi do sprzedaży 26 października.