Windows 10 Technical Preview - jak zainstalować?

Zapraszam do zapoznania się z krótkim przewodnikiem na temat instalacji wersji TP systemu Windows 10.

Przed lekturą tego tekstu polecam najpierw przeczytać informacje zawarte w tekście "Windows 10 Technical Preview - przeczytaj przed instalacją!".

Jeszcze przed instalacją Windows 10 Technical Preview warto wykonać kopie zapasowe ważnych i prywatnych plików. Przypominam, że sam Microsoft ostrzega: "wadliwe działanie może spowodować zawieszenie się systemu, a w niektórych przypadkach nawet skasowanie plików, dlatego polecamy robić kopie zapasowe danych. Niektóre drukarki i podzespoły mogą nie działać, a oprogramowanie używane na wcześniejszych systemach działać wadliwie - włączając w to programy ochronne oraz antywirusowe. Mogą także występować problemy w połączeniu z siecią". Każda opcja zabezpieczenia danych jest dobra - czy to wrzucenie ich do chmury, wypalenie na płycie, czy umieszczenie na pendrive.

Zobacz również:

  • Aktualizacje Windows będą tracić ważność. Co to oznacza?
Windows 10 Technical Preview - jak zainstalować?

Wydanie to nie wspiera tabletów Windows RT, a przeznaczone jest na komputery stacjonarne. Aby pobrać Windows 10 Technical Preview należy mieć konto w Microsofcie - można je założyć TUTAJ. Wersje językowe do pobrania to angielska, w uproszczonym chińskim oraz brazylijskiej wersji portugalskiego. Wraz z pobranym plikiem instalacyjnym zostanie dostarczony klucz (NKJFK-GPHP7-G8C3J-P6JXR-HQRJR), który aktywuje instalację systemu.

Windows 10 Technical Preview - jak zainstalować?

A gdzie go zainstalować? Ponieważ nie jest to jeszcze pełnoprawny OS, najlepiej zrobić to na osobnej partycji (tu nasz poradnik, jak je tworzyć) lub wrzucić do wirtualnej maszyny. W tym drugim przypadku można w tym celu pobrać VirtualBox lub inny darmowy program tego typu. Instalacja w obu przypadkach przebiega niemal tak samo. Jedna różnica to konieczność wyboru systemu jako "Windows 8.1" w wirtualnej maszynie. Podczas instalacji w maszynie należy także pamiętać o zaznaczeniu opcji “Enable EFI (Special OSes only)” oraz “Enable PAE/NX”. Znajdują się one w zakładce Settings > System, zakładka Motherboard. Mimo tego mogą zdarzyć się dziwne sytuacje - pojawiły się już pierwsze informacji o zawieszaniu się wirtualnej maszyny podczas instalacji Windows 10 TP 64-bit.

Windows 10 Technical Preview - jak zainstalować?

Używanie systemu w wirtualnej maszynie pobiera pewną ilość mocy procesora i RAMu, więc polecane jest to osobom z lepszym sprzętem. Jeśli takiego nie mamy, warto zainstalować Win 10 na specjalnie w tym celu stworzonej partycji. Po zainstalowaniu systemu należy od razu pobrać do niego poprawki, które umożliwiają usunięcie problemu z brakiem aktualizacji dla firmware i sterowników w przypadku niektórych urządzeń, usunięcie problemów Adobe Flash z odtwarzaniem wideo oraz usunięcie problemów z listą Widok zgodności programu Internet Explorer 11.