Windows 10 Technical Preview - problemy z aktualizacją

Windows 10 Technical Preview jest aktualizowany dość często, jednak przy dwóch ostatnich wydaniach - build 10158 i 10159 - wielu użytkowników miało problemy z aktualizacjami. Co robić, gdy tak się stanie?

Problemy z aktualizacją do tych wersji zgłosiło mnóstwo uczestników programu Windows Insider, a jak na ironię, poprawki w nich zawarte mają lepszy wpływ na stabilność systemu. Jakie mogą być przyczyny nieudanych prób ulepszenia posiadanego wydania Windows 10 Technical Preview? Przede wszystkim trzeba upewnić się, że użytkownik jest zalogowany na swoim koncie Microsoft - może się bowiem zdarzyć, że samoczynnie został on z niego wylogowany. Wówczas należy po prostu zalogować się ponownie i aktualizacja powinna przebiec pomyślnie.

Aktualizacja Windows 10 Technical Preview

Aktualizacja Windows 10 Technical Preview

Jeśli natomiast użytkownik jest zalogowany, a nie ma możliwości pobrania najnowszej aktualizacji, wówczas trzeba zweryfikować konto. Należy wejść w Ustawienia, a dalej do sekcji Konta, a następnie wybrać opcję Weryfikuj. Po weryfikacji może być niezbędne ponowne uruchomienie komputera. Można także wejść w Ustawienia i w sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia wskazać na Windows Update i w opcjach zaawansowanych wybrać funkcję Napraw.

Weryfikacja konta Microsoft

Weryfikacja konta Microsoft

Ostatnia rzecz do sprawdzenia to upewnienie się, czy konto ma szybkie aktualizacje. W tym celu należy wejść w Opcje zaawansowane w Windows Update i w okienku wyboru sposobu instalowania aktualizacji wybrać Fast. Jeżeli nie można przełączyć ze "Slow" na "Fast", oznacza to, że należy pogrzebać w rejestrze. W tym celu otwieramy linię komend i wpisujemy reg flags HKLM\Software\Microsoft\WindowsSelfHost\Applicability set DONT_VIRTUALIZE. Potem nalezy wcisnąć ENTER i po skończeniu działania zresetować maszynę.

Zmiana na szybkie/wolne aktualizacje Windows 10 TP

Zmiana na szybkie/wolne aktualizacje Windows 10 TP

Jeżeli natomiast aktualizacje są pobierane, ale cały czas widać 0% postępu, wówczas należy zrestartować Windows Update. Wciskamy Ctrl+ Shift+ Escape i w menadżerze zdań wybieramy Więcej szczegółów. W zakładce usługi należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na wuauserv i wybrać funkcję "Uruchom ponownie". Dla pewności restartujemy maszynę i sprawdzamy efekt.

Restart Windows Update

Restart Windows Update

A co, jeżeli wymienione sposoby zawiodą? No cóż, wówczas najlepiej usunąć używany obecnie system i zainstalować go od początku.