Windows 10 Technical Preview - przeczytaj przed instalacją!

Od wczoraj dostępna jest wersja Technical Preview nowego systemu Windows. Dla osób, które chcą ją zainstalować, mam kilka uwag i porad.

O tych rzeczach należy pamiętać, zanim zainstaluje się Windows 10.

1. To wersja nieukończona

Po pierwsze - należy pamiętać, że to wersja wciąż rozwijana, dlatego też z pewnością ma mnóstwo bugów, niedociągnięć, a niektóre elementy nie będą działać jak należy - a może nawet wcale. Dlatego też lepiej nie instalować na maszynie, gdzie będzie stanowić główny system. Do tego Microsoft ostrzega - "wadliwe działanie może spowodować zawieszenie się systemu, a w niektórych przypadkach nawet skasowanie plików, dlatego polecamy robić kopie zapasowe danych. Niektóre drukarki i podzespoły mogą nie działać, a oprogramowanie używane na wcześniejszych systemach działać wadliwie - włączając w to programy ochronne oraz antywirusowe. Mogą także występować problemy w połączeniu z siecią".

2. Upewnij się, że maszyna spełnia wymagania sprzętowe

Czyli: procesor 1 GHz lub szybszy (wspierający PAE, NX i SSE20), 1GB RAM (32-bit) lub 2GB (64-bit), 16 GB miejsca na dysku dla wydania 32-bit, 20 GB dla edycji 64-bit, karta graficzna: urządzenie graficzne Microsoft DirectX 9 ze sterownikiem WDDM.

Windows 10 Technical Preview - przeczytaj przed instalacją!

3. Instalacja Windows 10 Technical Preview polecana jest zaawansowanym użytkownikom

Ze względu na różnego rodzaju niespodzianki, jakie może sprawiać to wydanie systemu, dobrze mieć nieco większą wiedzę na temat swojego komputera i sprzętu, aby wiedzieć, co robić w razie problemów - np. jak powrócić do wcześniejszego OS. Krócej rzecz ujmując - nie dla amatorów.

4. Microsoft gromadzi dane osobowe i sprzętowe

Po instalacji Windows 10 Microsoft prosi o podanie danych - imię i nazwisko, e-mail, zainteresowania. Podczas pracy systemu gromadzi informacje na temat historii otwieranych plików, konfiguracji sprzętu użytkownika, a także używanych aplikacji. Wielu użytkowników może poczuć się urażonych takim pogwałceniem prywatności, ale należy pamiętać, że te dane są niezbędne firmie, aby znaleźć źródła problemów z jego używaniem.