Windows 10 - aktualizacja KB4551762 potrafi mocno zaszkodzić

Skąd my to znamy? Aktualizacja ma sprawić, że Windows 10 będzie działać lepiej, a tymczasem jest całkiem odwrotnie. Znowu.

Windows 10 działa obecnie na ponad miliardzie urządzeń na świecie - tym większy wstyd dla Microsoftu za jego ostatnią aktualizację. Została ona udostępniona 12 marca i nosi oznaczenie KB4551762 . Po jej instalacji dzieją się takie rzeczy, jak: odczuwalne spowolnienie działania, problem z rozruchem, niespodziewany crash oraz restarty. Co ciekawe, w aktualizacji tej była łatka, która aktualizowała łatkę bezpieczeństwa w SMBv3 - protokole Server Message Block 3.1.1. Znajdująca się tam luka wywołuje problemy z dostępem do współdzielonych plików i drukarek.

Windows 10 - aktualizacja KB4551762 potrafi mocno zaszkodzić

Pod tym względem - likwidacji luki - aktualizacja KB4551762 ma sens, ale okazało się, że coś za coś. Jeden rozwiązany problem wywołał kilka kolejnych. Użytkownicy skarżą się na nagłe przerywanie działania systemu, brak normalnego startu (kręcące się w nieskończoność kółeczka), a także problemy z dźwiękiem, niektóre aplikacje nie chcą się uruchomić i o wiele więcej. Insiderzy także mają ten problem - dzisiaj mój Windows 10 dwukrotnie pokazał mi - w trakcie m.in. pisania newsów - taki obrazek, jak powyżej. Microsoft jak na razie milczy w tej sprawie, więc zapewne szykuje łatkę do aktualizacji.

Jeśli masz tak samo - na tej witrynie znajduje się instrukcja, jak usunąć feralną aktualizację.