Windows 10 - aktualizacja z 1 marca może szkodzić graczom

Odpowiednia łatka jest już w drodze, jeśli jednak chcesz cieszyć się optymalnym działaniem gier, lepiej ją odinstalować.


Retpoline - pomoc kosztem wydajności

Ostatnia aktualizacja Windows 10, oznaczona numerem KB4482887, przyniosła sporo poprawek, m.in. związanych z migracją Spectre, ale równocześnie sprawiła, że spadła wydajność procesorów graficznych (GPU), a myszka może reagować z niewielkim opóźnieniem. Aktualizacja ta wprowadziła funkcję Retpoline - którą od dawna stosuje Google w swoich centrach danych - a która ma za zadanie wyizolowanie ataków z kodu i poprawienie wydajności pamięci. Nie uwzględniono jednak, że w niektórych grach będzie mieć to wpływ na wydajność grafiki oraz czas reakcji myszki!

To, czy odczujesz ten negatywny efekt, zależy od posiadanego przez Ciebie sprzętu. Retpoline wpływa przede wszystkim na procesory podatne na Spectre, czyli starsze modele Broadwell i Core. Jeśli masz Skylake lub nowsze wersje procesorów intel Core, nie powinno się odczuwać żadnych zmian. Co więcej - Retpoline działa tylko na systemie Windows 10 z aktualizacją October 2018. Zdaniem Microsoftu, samo Retpoline ma bardzo pozytywny wpływ na szybkość działania systemu: aplikacje Office uruchamiają się 25% szybciej, a zapisywanie danych jest szybsze 1,5-2 razy. Wprowadzenie Retpoline ma za zadanie pomóc zwłaszcza starszym maszynom w osiągnięciu lepszej wydajności i szybkości.

Obniżona wydajność w grach

Jednak z drugiej strony, KB4482887 może wpłynąć negatywnie komfort korzystania z gier, zmniejszając wydajność GPU oraz czas reakcji myszki. Microsoft nie podał, ile gier odczuje te negatywne skutki, ale wiemy, że na pewno doświadczą ich posiadacze Destiny 2. Problem ten ma zostać rozwiązany w "przyszłej aktualizacji" (zapewne chodzi o kwietniową), a do tego czasu zalecane jest usunięcie KB4482887.

Windows 10 - aktualizacja z 1 marca może szkodzić graczom

Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, procedura jest prosta: otwórz menu Ustawień (kliknij na Start, a potem ikonkę kółka zębatego), przejdź do sekcji Aktualizacja i zabezpieczenia, a następnie wskaż na Historię aktualizacji. Na górze ekranu zobaczysz opcje Odinstaluj aktualizację. Po kliknięciu pokaże się Panel Kontrolny, na którym wskaż KB4482887 i wybierz opcję Odinstaluj.

To, czy odczujesz negatywne skutki aktualizacji, zależy od Twojego sprzętu. Jeśli po instalacji aktualizacji nie zauważasz, aby spadła wydajność w grach, nie odinstalowuj jej. Zrób to dopiero wówczas, jeśli wyraźnie odczuwasz spowolnienie. Retpoline będzie częścią kwietniowej aktualizacji (Redstone 6) i pozostaje mieć nadzieję, że tym razem obejdzie się bez niespodziewanych skutków ubocznych.