Windows 10: aktualizacja za wszelką cenę. Tym razem MS naprawdę przesadził

Uzyskaj System Windows 10 działa od teraz nieco inaczej. Internauci skarżą się, że ich komputery zostały zaktualizowane bez ich zgody.

Użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8.1 atakowani są od miesięcy przez aplikację Uzyskaj System Windows 10. W grudniu 2015 roku Microsoft wprowadził zmiany powodujące, że stała się ona jeszcze bardziej irytująca ponieważ wyskakujące okno na pierwszy rzut oka wyświetlało jedynie dwie opcje, z których każda prowadziła do aktualizacji. W maju 2016 roku wspomniane okno doczekało się pewnych zmian: dodano kilka informacji oraz mało widoczny link pozwalający na przesunięcie terminu aktualizacji lub zrezygnowanie z tej propozycji. Niechętni "dziesiątce" użytkownicy jednak wciąż najczęściej wybierali kliknięcie w znajdujący się w prawym górnym roku "X".

Kolejna zmiana taktyki - tym razem to już naprawdę przesada

Opisane powyżej działanie Microsoftu porównywane było do taktyki stosowanej przez twórców malware. Dzisiaj możemy już chyba uznać, że tak faktycznie jest. Jak informuje bowiem PCWorld po sześciu miesiącach przyzwyczajania użytkowników, że zamknięcie okna można wykonać poprzez kliknięcie w "X" twórca Windows 10 wprowadził kolejną zmianę: kliknięcie w "X" nie zapobiega rozpoczęciu procesu aktualizacji w zaproponowanym terminie. Na Twitterze można znaleźć wiele wpisów osób, które zostały w ten sposób zaskoczone. Na szczęście w ciągu 31 dni istnieje możliwość powrócenia do poprzednich "okienek". No chyba, że w najbliższym czasie tutaj również dojdzie do jakichś zmian...

Miliard urządzeń z Windows 10

Microsoft robi wszystko, aby Windows 10 był obecny na jak największej liczbie urządzeń (cel: miliard do 2017 roku). Stosowanie tego typu chwytów to jednak cios poniżej pasa, który być może spowoduje, że część użytkowników Windows 7/Windows 8.1 nie tylko nie zdecyduje się na aktualizację do Windows 10, ale być może postanowi przejść na inną platformę.