Windows 10: aktualizuj Windows 7/8.1 albo wystaw się na ataki hakerów

Microsoft stosuje coraz bardziej nachalne zagrywki mające zachęcić do przeprowadzenia aktualizacji do systemu Windows 10.

Microsoft założył, że do 2018 roku pod kontrolą systemu Windows 10 będzie pracowało miliard urządzeń. To ambitny plan, który będzie trudno mu zrealizować tym bardziej, że na rynku smartfonów jego pozycja jest wręcz katastrofalna.

Nachalna kampania

Jednym z elementów, który pomóc ma mu w osiągnięciu tego celu było udostępnienie za darmo użytkownikom systemów Windows 7 i Windows 8.1 darmowej aktualizacji. Szkopuł w tym, że znaczna ich część nie ma ochoty rezygnować ze swojego obecnego systemu. Microsoft postanowił więc znacznie zaostrzyć zachęcającą do aktualizacji kampanię. Najświeższy tego przykład dotyczy poprawki bezpieczeństwa.

Aktualizacja KB 3139929

Wydana niedawno wspomniana aktualizacja bezpieczeństwa poza swoją oczywistą funkcją niesie także ze sobą "niezwiązane z bezpieczeństwem poprawki dla Internet Explorera", które powodują m.in., że w przeglądarce pojawiają się komunikaty zachwalające możliwości Windows 10 i pozwalające na przeprowadzenie aktualizacji (oczywiście tylko w przypadku Windows 7/8.1). Co więcej, odpowiadającej za to poprawki KB 3146449 nie można usunąć. Aby pozbyć się niechcianego dodatku należy odinstalować aktualizacji KB 3139929.

Podsumowując, Microsoft dał użytkownikom poprzednich "okienek" następujący wybór: albo zaakceptujesz nową formę kampanii, albo narazisz się na ataki cyberprzestępców.

Źródło: InfoWorld