Windows 10 aż w tylu wersjach? Sprawdź, która jest dla ciebie

Microsoft udostępnił pełną listę planowanych wersji systemu Windows 10, który zadebiutuje już tego lata. Wyjdzie ich w sumie sześć plus jedna dodatkowa.

Wersja, która najbardziej interesuje przeciętnego użytkownika to oczywiście Windows 10 Home. Wydanie to obsłuży zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy, większe tablety oraz zestawy "2 w 1". Ma być to wydanie umożliwiające zarówno kreatywność, jak i rozrywkę. Na liście elementów znajdują się znane doskonale z wydań Technical Preview rzeczy jak Cortana, Edge, funkcja Continuum, a także szykowane Windows Hello. Nie zabraknie aplikacji Mapy, Zdjęć, poczty elektronicznej oraz narzędzi do odtwarzania audio i wideo. Co ucieszy wiele osób to powrót pasjansa (dostępny już w wydaniu TP) w kilku odmianach, z wyzwaniami oraz internetową tabelą rekordów. Dla graczy przewidziano integrację z Xbox i jego serwisem.

Windows 10 aż w tylu wersjach? Sprawdź, która jest dla ciebie

Laptop z Windows (foto: Microsoft)

Windows 10 Pro będzie posiadać wszystko to, co i Windows 10 Home, jednak wzbogacony zostanie o elementy dla małych firm - między innymi opisywane niedawno na naszych łamach aktualizacje Windows Update for Business. Trzecia edycja na liście to Windows 10 Enterprise, zawierająca wszystkie elementy i rozwiązana dwóch pierwszych, ale z dodatkowymi rozwiązaniami dla średnich i dużych firm. Obejmują one liczne funkcje związane z bezpieczeństwem danych i zarządzaniem nimi, a także usługami chmurowymi.

Zobacz również:

Windows 10 aż w tylu wersjach? Sprawdź, która jest dla ciebie

Windows na różnych urządzeniach (foto: Microsoft)

Windows 10 Mobile to - zgodnie z nazwą - wydanie systemu dla smartfonów i mniejszych tabletów. Zastąpi ono Windows Phone i będzie odpowiednikiem wersji Home dla większych urządzeń. Natomiast Windows 10 Mobile Enterprise będzie wydaniem na urządzenia mobilne dla średnich i dużych firm. Windows 10 Education zostało stworzone na bazie Enterprise ze zmianami pod kątem edukacji. Znajdą się tu narzędzia zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów oraz studentów. Planowa jest także dodatkowa edycja - Windows 10 IoT Core. Ma ona obsłużyć urządzenia znajdujące się w "internecie rzeczy" i będzie znacząco różnić od pozostałych wydań.