Windows 10 będzie automatycznie usuwał wybrane aplikacje

Już niebawem Windows 10 może wzbogacić się o kolejną ciekawą funkcję. Tym razem system pomoże nam zadbać o przestrzeń na naszych dyskach.


Windows 10

Windows 10 - nowa funkcja będzie samoczynnie usuwać aplikacje

Windows 10 usunie nieużywane aplikacje

Użytkownicy programu Windows Insider, którzy testują nowości przygotowane przez Microsoft zanim trafią one do wszystkich posiadaczy Windows 10, donoszą że producent szykuje dla nas nową, ciekawą funkcję.

Chodzi konkretnie o nową funkcjonalność systemu Windows 10, która pozwoli mu na samoczynne usuwanie wybranych - rzadko używanych - aplikacji. W założeniu ma to pozwolić na zwiększenie wolnej przestrzeni na dysku, a także poprawić jego wydajność.

Co ciekawe, system nie usunie aplikacji całkowicie, a jedynie je "zarchiwizuje". Ich przywrócenie ma być niezwykle łatwe i szybkie. Wystarczy jedno "kliknięcie", aby oprogramowanie powróciło do swojej oryginalnej formy z całą zawartością.

Nowa funkcja obejmuje na razie jedynie gry i programy pobrane bezpośrednio z Microsoft Store. Jednak wielce prawdopodobne, że w przyszłości jej możliwości będą rozbudowywane.

Windows 10 - "duże" aktualizacje tylko raz w roku?

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że Microsoft planuje poważne zmiany w swoim systemie aktualizacji. Obecnie posiadacze Windows 10 mogą liczyć na dwie duże aktualizacje rocznie. Najbliższa - 20H2, zadebiutuje w najbliższych miesiącach. Jak donosi serwis Windows Latest, już od przyszłego roku harmonogram aktualizacji może ulec zmianie.

Windows 10

Windows 10 pierwszą poważną aktualizację w 2021 roku ma otrzymać znacznie później niż zazwyczaj. Oznacza to, że zespół, który czuwa nad systemem nie zdąży już przygotować kolejnej dużej paczki usprawnień w tym samym roku i automatycznie przesunie debiut kolejnych nowości na 2022 rok. Od tej pory Microsoft będzie zapewniał oficjalnie jedną dużą aktualizację systemu co 12 miesięcy (na wzór macOS).

Zobacz również: Windows 10 - Microsoft pracuje nad nową funkcją zarządzania dyskami