Windows 10 będzie wspierać rozdzielczość 8K

Na odbywającej się w chińskim Shenzhen konferencji WinHEC Microsoft zapowiedział, że Windows 10 już w dniu premiery będzie posiadać zaimplementowane wsparcie dla rozdzielczości 8K. Nie za wcześnie na to?

Microsoft w tym przypadku nie celuje w użytkowników domowych, a firmy, które posługują się dużymi wyświetlaczami - na przykład w celach reklamowych czy informacyjnych. Rozmiar 8K (7680 x 4320 pikseli) ma być obsługiwany przez ekrany o przekątnej powyżej 27-cali, a za obsługę jakości wideo odpowiadać kodek HEVC (High Efficiency Video Coding), nazywany krócej po prostu H.265. Wszystko to brzmi miło, ale do obsługi tego typu rozdzielczości przydałyby się jeszcze karty graficzne w rozsądnej cenie, a takich póki co nie ma. Nadto standard 4K nie jest jeszcze powszechny i dopiero zaczyna podbijać rynek, więc jego następca będzie musiał jeszcze poczekać.

Zapowiedź 8K na oficjalnym materiale Microsoftu

Zapowiedź 8K na oficjalnym materiale Microsoftu

Do kiedy? Rozdzielczość 8K upowszechni się zapewne dopiero w trzeciej dekadzie XXI wieku. Pierwsze transmisje TV obsługujące 8K zapowiadane są dopiero na czas olimpiady w Tokio w 2020 roku, a odpowie za nie japońska firma NHK. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o transmitowaniu treści w tym standardzie już w 2016, ale okazało się to na wyrost.