Windows 10 bez bólu głowy

Po porażce Windows 8 Microsoft wyciągnął wnioski i zdecydował się udostępnić kolejny system przed premierą, aby poznać opinię użytkowników. Niestety, mimo licznych uwag od nich nie obyło się bez kilku irytujących rozwiązań. Oto, jak sobie z nimi poradzić.


Wymuszone aktualizacje

Jedynie w wersjach biznesowych Windows 10 istnieje możliwość wybierania priorytetów aktualizacji. Zwykli użytkownicy systemu nie mają za dużo do powiedzenia - mogą tylko zadecydować, w jakim momencie mają one zostać wprowadzone. Jest to minus dla osób łączących się z siecią przez Wi-fi, które w dodatku mają limit transferu. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, należy wejść w Ustawienia -> Sieć i internet -> Wi-fi i tu funkcję Opcje zaawansowane. Tam należy wybrać opcję "Połączenia taryfowe".

Połączenia taryfowe

Połączenia taryfowe

Wyłączanie p2p

Interesujące rozwiązanie dotyczące dystrybucji aktualizacji metodą p2p, czyli WUDO (Windows Update Delivery Optimization), również nie sprawdza się w wymienionej przed chwilą sytuacji, czyli korzystania z limitowanego transferu danych. Aby wyłączyć tą funkcję, należy wejść z menu Ustawień do sekcji Aktualizacje i zabezpieczenia, a dalej do Windows Update i Opcji zaawansowanych. Następnie należy wybrać znajdującą się pośrodku ekranu funkcję Wybierz sposób dostarczania aktualizacji i w kolejnym oknie wyłączyć Aktualizacje z wielu miejsc.

Wyłączanie WUDO

Wyłączanie WUDO

Uniknij restartu po aktualizacji

Konieczność restartu po wprowadzeniu aktualizacji jest dość irytująca, ale można jej uniknąć. W Opcjach Zaawansowanych Windows Update znajduje się możliwość wybrania ostrzeżenia o konieczności ponownego uruchomienia, co pozwala na zaplanowanie resetu systemu. Wybierając opcję Odrocz aktualizacje, możemy odłożyć ich pobieranie na inny moment.

Wybór sposobu instalowaia aktualizacji

Wybór sposobu instalowaia aktualizacji