Windows 10 build 10036 wyciekł do sieci

Choć nie ma jeszcze oficjalnego wydania nowej wersji Windows 10 Technical Preview, to najświeższy build znalazł się już w sieci. Co nowego przynosi?

Przede wszystkim rozczarowanie - brak tu zapowiadanej przeglądarki Spartan, która miała być jedną z największych atrakcji nowej edycji Windows 10 Technical Preview. Pojawia się za to transparentność menu Start, której wielkość może być regulowana przez użytkownika. W samym menu zmieniły się także nieco rozmiary ikonek, a reprezentująca "All Apps" została zastąpiona nową (trzy kreseczki, tzw. "hamburger"). Microsoft umieścił w opcjach Windows Update możliwość pobierania aktualizacji z wielu źródeł, czyli w stylu p2p. Powinno to znacznie przyśpieszyć pobieranie większych ilości danych. Usprawnień doczekał się manager aplikacji - pojawia się opcja ich sortowania, a przy każdej bardziej szczegółowe informacje.

Windows 10 build 10036

Windows 10 build 10036

W ustawieniach systemu pojawia się opcja Tablet Mode, która odpowiedzialna jest za automatyczne przełączanie interfejsu w przypadku wykrycia zmiany rodzaju urządzenia. Funkcja Task View została wzbogacona o dwie nowe komendy. Związane są one z wirtualnymi pulpitami i pozwalają na określenie, jak mają zachowywać się okienka podczas przechodzenia z jednego w drugi. Ostatni nowy element w nieoficjalnej edycji Windows 10 Technical Preview to nowości w Insider Hub. Pojawiły się statystyki - ilość godzin spędzonych z systemem, wysłane pomysły oraz ich status (w tym liczba głosujących na nie), itp. A propos pomysłów, Gabe Aul pochwalił się ostatnio na Twitterze, że użytkownicy nowego systemu Windows przesłali już ponad milion sugestii dotyczących jego rozwoju. Niestety, kiedy nowy, oficjalny build - tego nie powiedział.