Windows 10 build 10061 - wersja oficjalna już dostępna!

Microsoft wypuścił nową edycję szykowanego systemu Windows 10. Build 10061 jest już dostępny poprzez Windows Update, a jakie nowe elementy przynosi?

Windows 10 build 10061 to przede wszystkim nowa poczta oraz kalendarz. Użytkownik utrzymuje trójpanelowy interfejs użytkownika, w którym może szybko przenosić się między jedną a drugą aplikacją. W poczcie znalazła się konfigurowalna obsługa gestów dotykowych (przesuwanie w prawo i lewo), a samo okienko pisania e-maili wyposażone zostało w wiele elementów znanych z Worda, jak wstawianie tabeli, obrazków i narzędzia edytowania tekstu. Od tego wydania wersji Windows 10 Technical Preview zarówno mail jak i kalendarz ściśle współpracują z Office 365, Exchange, Outlook.com, Gmail, IMAP, POP. Poprawki wizualne zostały wprowadzone w menu Start, centrum akcji oraz paska zadań. Dotyczą one kolorystki oraz możliwości konfiguracyjnych, np. ustalania przeźroczystości. Wszystkiego dokonujemy za pomocą opcji Personalizacji w Ustawieniach. Przesunięty został także przycisk zasilania z prawego, górnego rogu okienek do dolnego po lewej.

Aktualizacja do 10061 ze starszej wersji (foto własne)

Aktualizacja do 10061 ze starszej wersji (foto własne)

Posiadacze tabletów otrzymali usprawnione Continuum - po przejściu systemu w tryb tabletu zmienia się nieco pasek zadań, a konkretnie - wielkość umieszczonych na nim ikonek. Można ustawić także domyślny start systemu w tym trybie, a na tabletach poniżej 10-cali jest to opcja włączona domyślnie. Kolejną ważną rzeczą jest zniesienie limitu tworzenia wirtualnych pulpitów, więc użytkownik może stworzyć ich tyle, ile dusza zapragnie. Ostatni ciekawy element to wprowadzenie możliwości kontaktu z obsługą techniczną. Gdy pojawiają się kłopoty, można zwrócić się z pytaniem do społeczności, uruchomić czat z Microsoft Answer Tech lub poprosić Microsoft o telefon.

Jeśli posiadasz wcześniejsze wydanie Windows 10, można zaktualizować je do najnowszej wersji poprzez wbudowane aktualizacje Windows (czyli wspomniany na początku Windows Update). Nowi użytkownicy muszą ściągnąć obraz systemu z Windows Insider. Nowy build nie obył się bez sporej ilości błędów, które mają zostać zlikwidowane w najbliższym czasie.