Windows 10 build 17713 przynosi mnóstwo nowości!

W Szybkim Kręgu aktualizacji Windows 10 pojawił się build 17713. Przynosi mnóstwo praktycznych nowości dla każdego użytkownika.

Lista nowości w tej edycji Windows 10 jest długa, więc najpierw pokrótce opiszemy te najbardziej widoczne. Tu wypada zacząć od mocno promowanej przez Microsoft przeglądarki Edge. Pierwsza nowość to możliwość ustawienia reguł automatycznego odtwarzania mediów dla każdej strony internetowej. Po wejściu na jakąkolwiek witrynę należy kliknąć na ikonkę informacyjną po lewej stronie paka adresu, aby otworzyć informacje o stronie, a tam znajdują zezwolenia - w tym nowe, związane z odtwarzaniem na niej mediów. Druga to podręczny słownik pokazujący definicje słów w trybie czytania, książek oraz przeglądania PDF. Tutaj wystarczy zaznaczenie kursorem słowa, aby pojawiła się jego definicja. Ulepszenia wprowadzono we wbudowanym czytniku PDF - po najechaniu kursorem na ikonki będą wyświetlane ich opisy, a na pasek narzędzi trafiły nowe opcje - w tym "Dodawanie notatek". Pasek ten można będzie w dowolnej chwili przypiąć/odpiąć do/od dowolnego dokumentu PDF.

Windows 10 build 17713 przynosi mnóstwo nowości!

Kontrola odtwarzania mediów na stronach w Edge

Druga praktyczna nowość to poczciwy, systemowy Notatnik, który nie zmieniał przez lata. Ponieważ ulepszeń domagali się sami użytkownicy Windows, ktoś w Microsofcie uznał, że czas to zmienić, a nowe funkcje tego prostego edytora obejmują poprawki w funkcjach wyszukiwania/zamieniania (np. będą zapamiętywane ostatnio wprowadzone znaki), możliwość powiększania tekstu (klawisze Ctrl + oraz Ctlr - lub Ctrl + kółko myszki), a także licznik kolumn i pozycji, pozwalający na precyzyjne ustalenie położenia każdego znaku tekstu. Dalsze zmiany to m.in. usprawnienie otwierania dużych plików oraz wprowadzenie skrótu Ctrl + Backspace w celu skasowania ostatnio napisanego słowa.

Windows 10 build 17713 przynosi mnóstwo nowości!

Powiększanie tekstu w Notatniku

Nowość numer trzy to możliwość logowania się do pulpitu zdalnego za pomocą biometryki. Dotyczy to używających Windows Hello for Business użytkowników Azure Active Directory. Czwarta ważna zmiana również dotyczy logowania. Pojawiły się dwa nowe sposoby wykonania tej czynności i dostanie na swoje konto w Windows 10: Web Sign-in (wcześniej urządzenie używające systemu musi zostać dodane do Azure) oraz Szybkie logowanie dla współużytkowanych PC. Piątym usprawnieniem wartym uwagi są nowości w Windows Defender - w tym zmieniony interfejs użytkownika, możliwość instalacji i konfiguracji ustawień bez konieczności zmiany wartości kluczy rejestru i inne.

Pozostałe duże zmiany są związane z pismem ręcznym (Windows Ink), konfiguracją ustawień systemu, zapisywaniem i organizowaniem ulubionych stron w Edge oraz obejmują poprawki błędów zgłoszonych przez użytkowników. Jednak Windows 10 jeszcze ma długą drogę do perfekcji - trwają prace nad cała listą znanych problemów oraz usprawnień. Obejmują one optymalizację wyświetlania HDR w grach, programach i podczas odtwarzania multimediów, wprowadzeniem ciemnego motywu dla Eksploratora Plików oraz wyeliminowaniem błędów dla paska Gry.

Jak na razie z nowych funkcji w systemie mogą korzystać uczestnicy programu Windows Insider. W niedługim czasie ta wersja powinna trafić do oficjalnej dystrybucji i zastąpić obecny build Windows 10.