Windows 10 build 9901 wyciekł do sieci

Na początku grudnia wyciekł do sieci build 9888 szykowanego systemu Windows 10, a niecałe dwa tygodnie później pojawił się - również na skutek wycieku - jego następca. Pokazuje on sporo nowych elementów.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zaktualizowany pasek zadań oraz interfejs użytkownika. Można wypatrzeć także poprawione ikonki, zaś osoby, które zainstalowały ten "piracki" build donoszą, że pojawia się nowa procedura "Rozpocznij", a także "Remind Me". Wyszukiwanie zostało powiązane z Cortaną, która w tej edycji nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna, lecz pojawiło się bardziej rozbudowane menu ustawień oraz wprowadzono "Hey Cortana" - czyli komendę umożliwiającą głosowe uruchomienie tej funkcji bez dotykania urządzenia. Jak pokazuje to poniższe menu, można ją włączyć i wyłączyć wedle uznania.

Windows 10 build 9901 wyciekł do sieci

Zmieniono także ekran Ustawień, które podzielono na dziewięć kategorii - systemowe, urządzenia, sieciowe, osobiste, konta, czas i język, łatwy dostęp, prywatność, aktualizacje i przywracanie. Windows Store dla urządzeń stacjonarnych ma teraz układ bardziej poziomy, co daje więcej miejsca na informacje i screenshoty. Build 9901 pokazuje wersję "beta" Store, więc z pewnością zostaną do niego wprowadzone kolejne zmiany. Póki co są to nieliczne poprawki, m.in. lepsze wyszukiwanie po kategoriach.

Windows 10 build 9901 wyciekł do sieci

Co powinno zainteresować użytkowników Windows Phone, w Store znajduje się informacja o możliwości instalacji aplikacji na ten system mobilny pod Windows 10. Jeżeli taka funkcja będzie dostępna w finalnej wersji sklepu, ułatwi to znacznie pracę deweloperom. Windows 10 build 9901 można znaleźć na stronach w sieci, jednak tak, jak i w przypadku Windows 10 build 9888 Microsoft odradza takie działanie i nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane przez to wydanie systemu.