Windows 10 build 9901 wyciekł do sieci

Na początku grudnia wyciekł do sieci build 9888 szykowanego systemu Windows 10, a niecałe dwa tygodnie później pojawił się - również na skutek wycieku - jego następca. Pokazuje on sporo nowych elementów.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zaktualizowany pasek zadań oraz interfejs użytkownika. Można wypatrzeć także poprawione ikonki, zaś osoby, które zainstalowały ten "piracki" build donoszą, że pojawia się nowa procedura "Rozpocznij", a także "Remind Me". Wyszukiwanie zostało powiązane z Cortaną, która w tej edycji nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna, lecz pojawiło się bardziej rozbudowane menu ustawień oraz wprowadzono "Hey Cortana" - czyli komendę umożliwiającą głosowe uruchomienie tej funkcji bez dotykania urządzenia. Jak pokazuje to poniższe menu, można ją włączyć i wyłączyć wedle uznania.

Zmieniono także ekran Ustawień, które podzielono na dziewięć kategorii - systemowe, urządzenia, sieciowe, osobiste, konta, czas i język, łatwy dostęp, prywatność, aktualizacje i przywracanie. Windows Store dla urządzeń stacjonarnych ma teraz układ bardziej poziomy, co daje więcej miejsca na informacje i screenshoty. Build 9901 pokazuje wersję "beta" Store, więc z pewnością zostaną do niego wprowadzone kolejne zmiany. Póki co są to nieliczne poprawki, m.in. lepsze wyszukiwanie po kategoriach.

Co powinno zainteresować użytkowników Windows Phone, w Store znajduje się informacja o możliwości instalacji aplikacji na ten system mobilny pod Windows 10. Jeżeli taka funkcja będzie dostępna w finalnej wersji sklepu, ułatwi to znacznie pracę deweloperom. Windows 10 build 9901 można znaleźć na stronach w sieci, jednak tak, jak i w przypadku Windows 10 build 9888 Microsoft odradza takie działanie i nie bierze odpowiedzialności za ewentualne szkody spowodowane przez to wydanie systemu.