Windows 10 dla telefonów bez Internet Explorera

Microsoft wypuścił Windows 10 Technical Preview build 10051 dla telefonów i zapowiedział, że Internet Explorer zniknie z finalnego wydania, zastąpiony przez przeglądarkę Spartan. Na tym nie koniec zmian.

Windows 10 Technical Preview w tej wersji przynosi nowe wersje aplikacji: Mail, Kalendarz, Phone, Wiadomości, Kontakty oraz Mapy. Oczywiście jest to jeszcze wersja testowa systemu, dlatego nie poleca się używania go jako głównego OS w smartfonie. Ponadto posiadacze modeli Lumia 930 oraz 640XL mogą nie być w stanie pobrać nowej aktualizacji z powodów technicznych. Wracają do nowości - Spartan w wydaniu dla smartfonów ma bardziej rozbudowane opcje czytania i przeglądania tekstu. Są one ściśle związane z urządzeniami mobilnymi. Internet Explorer 11 jest na razie obecny w systemie jako przeglądarka domyślna, ma to się jednak zmienić w kolejnych aktualizacjach.

Windows 10 dla telefonów bez Internet Explorera

Windows Phone (reklama z oficjalnej strony)

Funkcje Mail i Kalendarz zostały zintegrowane razem, a Outlook Mail posiada możliwe do zdefiniowania gesty - przesuwając palcem po wyświetlaczu można wykonywać takie akcje jak oznaczanie, kasowanie, przesuwanie, itp. Wszystko zależy od tego, co powiąże z danym gestem użytkownik. Opcja Wiadomości doczekała się integracji ze Skype oraz wysyłaniem SMS. W Kontaktach usprawniono dodawanie znajomych z portali społecznościowych (jak Facebook czy Google+), a w Mapach pojawiają się bardziej szczegółowe dane dotyczące wybranych lokalizacji.