Windows 10 do kolejnej aktualizacji - tym razem chodzi o aplikacje UWP

Microsoft zapewni nam kolejną sporą aktualizację systemu Windows, która powinna rozwiązać część problemów z niespójnym interfejsem użytkownika.

Microsoft w dalszym ciągu kontynuuje wizję wprowadzoną w 2012 roku razem z premierą systemu operacyjnego Windows 8. Mowa o połączeniu klasycznych aplikacji desktopowych z nowoczesnym interfejsem przystosowanym do obsługi za pomocą dotyku. Poza doskonale znanymi od lat aplikacjami Win32, w systemie operacyjnym Windows 10 odnajdziemy sporo nowoczesnych aplikacji UWP, które są szybsze, ładniejsze i oferują wsparcie dla sterowania za pomocą dotyku.

Programy UWP
Źródło: windowslatest.com

Programy UWP

Źródło: windowslatest.com

Niestety sposób działania i implementacja aplikacji UWP w systemu Windows 10 nadal pozostawia sporo do życzenia.

Zobacz również:

  • W końcu jest aktualizacja naprawiająca problemy 22H2. A do tego - coś zaskakującego
  • Windows 11 - dlaczego nie warto na niego przechodzić?
  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]

W chwili obecnej istnieje niepisany podział aplikacji na Windowsa - klasyczne programy Win32 są przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, a programy UWP służą niejako dodatek. Mowa na przykład o aplikacji Pogoda czy Microsoft News.

Microsoft zamierza zakończyć podział na aplikacje Win32 oraz UWP za pośrednictwem inicjatywy Project Reunion.

Próby, które trwają już od blisko dziewięciu lat okazały się trudniejsze, niż przypuszczano. W dalszym ciągu w systemie Windows 10 odnajdziemy elementy z poprzednich edycji, a aplikacje UWP uważane są za ładne, ale niezbyt funkcjonalne.

Microsoft od lat koncentruje się na aplikacjach UWP, ale nawet zapewnienia starszego API dla programów Win32 nie przeraża programistów, którzy w dalszym ciągu niechętnie budują oprogramowanie UWP.

Finalnie Microsoft planuje dodać nowoczesne elementy do aplikacji Win32 tak, aby zachować spójność wizualną w systemie operacyjnym Windows 10. Rozwiązanie to ma zamknąć podział na programy Win32 oraz UWP.

Dzięki Project Reunion, Microsoft ma zamiar ujednolicić dostęp do API Win32 oraz UWP oraz oddzielić je od systemu operacyjnego. W rezultacie mamy oczekiwać tradycyjnych aplikacji desktopowych z nowoczesnymi funkcjami.

W przyszłości aplikacje UWP oraz Win32 wyglądać będą podobnie. Microsoft informuje o rozbudowie API UWP, aby nowoczesne programy mogły dorównać klasycznym aplikacjom Win32.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1 - tani laptop z Windows 10 i zapoznaj się z jego recenzją.

Źródło: windowslatest.com