Windows 10 for Enterprise NIE będzie darmowy

22 stycznia 2015 ogłoszono na konferencji Microsoftu, że użytkownicy Windows 7, 8 oraz 8.1 otrzymają możliwość darmowej instalacji Windows 10, który będzie niejako aktualizacją systemu do najnowszej wersji. Jak się okazało - nie dotyczy to firm.

Za darmo będą mogli skorzystać z aktualizacji użytkownicy prywatni oraz małe firmy. Jednak przeznaczona dla średnich oraz dużych edycja Windows 10 for Enterprise ma się rządzić innymi zasadami. Po pierwsze - nie będzie możliwości darmowego przejścia na nią, po drugie - będzie aktualizowana w inny sposób niż wydanie dostępne dla ogółu. Klienci biznesowi zostaną podzieleni na dwie grupy. Pierwsza to Long Term Servicing Branch - czyli użytkownicy wiążący się z systemem Microsoftu długoterminowo. Otrzymywać mają poprawki i łatki dedykowane specjalnie tej edycji. Druga grupa to Current Branch for Business - będą to firmy używające wersji Enterprise, ale otrzymujący poprawki jak przy normalnym wydaniu Windows 10.

Jak zaręcza im Alkove na firmowym blogu Microsoftu, a co może wywołać nieco irytacji wśród zwykłych zjadaczy chleba, użytkownicy systemu Windows 10 for Enterprise będą "bardziej bezpieczni i na bieżąco". Jak jednak tłumaczy, ich faworyzowanie jest niezbędne, ponieważ edycji tej będą używać m.in. szpitale, kontrole ruchu powietrznego oraz inne instytucje, gdzie wszelkie awarie mogą mieć wpływ na zagrożenie życia ludzkiego. Nadto w edycji Enterprise pojawią się dodatkowe elementy, które nie będą dostępne w powszechnym Windows 10.