Windows 10 i Cortana w lodówkach od 2017 roku

Windows 10 w wersji Windows 10 IoT Core zaoferuje partnerom OEM Microsoftu możliwość budowy urządzeń IoT z ekranami, które będzie można obsługiwać za pomocą asystenta Cortana.


Windows 10 Creators Update

Na konferencji WinHEC podczas sesji "Cortana and the Speech Platform" May Ji z Microsoftu podzielił się kilkoma istotnymi informacjami na temat nowych możliwości asystenta Cortana, które zaoferuje on wraz z udostępnieniem na początku 2017 roku aktualizacji Windows 10 Creators Update. Dowiedzieliśmy się też, czego oczekiwać w tym zakresie po Windows 10 IoT Core.

"Wake on Voice from Modern Standby"

Nowymi funkcjami są funkcje "Wake on Voice from Modern Standby" i "Far-field Voice". Pierwsza pozwala dzięki wykorzystaniu trybu "Modern Standby" na uruchomienie za pomocą komendy wyłączonego komputera PC. Druga umożliwia sterowanie PC głosem z odległości 4 metrów w pomieszczeniu, w którym są też różne dźwięki.

Microsoft stawia na urządzenia z ekranem

Obserwatorzy rynku oczekiwali, że funkcja "Far-field Voice" zostanie wykorzystana do budowania urządzeń takich jak Amazon Echo. May Ji zadeklarował jednak jasno, że rozbudowując wraz z Windows 10 Creators Update funkcjonalność Cortany Microsoft zamierza się skupić - nawet w przypadku systemu Windows 10 IoT Core - na urządzeniach wyposażonych w ekran (czyli np. lodówkach).

Windows 10 IoT Core

Na koniec warto przypomnieć, że Windows 10 IoT Core to wersja Windows 10 przygotowana z myślą o różnych urządzeniach tzw. Internetu Rzeczy (zbudowanych np. w oparciu o platformę Raspberry Pi), które posiadają, lub nie posiadają ekranu.