Windows 10 i WUDO, czyli aktualizacje systemu przez P2P

Windows 10 wprowadził nowy sposób pobierania aktualizacji. Uaktualnienia systemu operacyjnego będą mogły być rozsyłane bezpośrednio pomiędzy użytkownikami z wykorzystaniem mechanizmu peer-to-peer (P2P). Funkcja o nazwie Aktualizacje z wielu miejsc ma swoje plusy, ale jej wyłączenie może zaoszczędzić użytkownikom sporo transferu danych i przyspieszyć działanie internetu.


Twórcy Windows 10 w najnowszym systemie operacyjnym wprowadzili alternatywny sposób dystrybucji aktualizacji o nazwie Aktualizacje z wielu miejsc, nazywany też po angielsku Windows Update Delivery Optimization (WUDO).

Co to jest WUDO w Windows 10?

Windows 10 i WUDO, czyli aktualizacje systemu przez P2P

Aktualizacje z wielu miejsc - jak wyłączyć? Krok 1

Dzięki temu uaktualnienia mogą być pobierane nie tylko z serwerów Microsoftu, ale również od innych użytkowników komputerów z Windows 10. Ta druga opcja zostanie automatycznie wybrana, jeśli serwery Microsoftu będą mocno obciążone. W założeniu ma to usprawnić cały proces i przynosić korzyść użytkownikom.

Zobacz również:

  • Windows 12 - wymagania, data premiery, cena [29.03.2023]

Możliwość automatycznego rozsyłania aktualizacji przez system operacyjny pomiędzy komputerami z Windows 10 jest domyślnie włączona. To z założenia dobry mechanizm, ponieważ raz pobrana z internetu aktualizacja Windows 10 może być dalej rozsyłana do innych maszyn w ramach sieci domowej lub sieci firmowej.

Aktualizacje w Windows 10

Windows 10 i WUDO, czyli aktualizacje systemu przez P2P

Aktualizacje z wielu miejsc - jak wyłączyć? Krok 2

Komputer z Windows 10 może pobrać aktualizacje bezpośrednio z serwerów Microsoftu lub od innych użytkowników tego systemu, którzy są aktualnie podłączeni do internetu i już wcześniej pobrali daną łatkę. Uaktualnienie Windows 10 może ponadto zostać pobrane z internetu przez jeden komputer w domowej lub firmowej sieci, a pozostałe maszyny mogą skopiować potrzebne pliki od maszyny, która pobrała je jako pierwsza.

Microsoft wprowadził nową funkcję po to, by ułatwić mechanizm rozprowadzania aktualizacji do użytkowników. Dzięki temu firma odciążyła też nieco swoje serwery przerzucając transfer danych na użytkowników. Użytkownicy mogą być z tego rozwiązania niezadowoleni, ponieważ aktualizacje w rozprowadzane z użyciem peer-to-peer (P2P) są automatycznie włączone.

Na stratę transferu narażeni są użytkownicy internetu mobilnego

Windows 10 i WUDO, czyli aktualizacje systemu przez P2P

Aktualizacje z wielu miejsc - jak wyłączyć? Krok 3

Microsoft obiecuje, że rozprowadzanie łatek w ten sposób jest bezpieczne, ale użytkownicy i tak powinni przemyśleć, czy nie lepiej jest wyłączyć ten mechanizm. Udostępnianie aktualizacji innym użytkownikom poprzez mechanizm peer-to-peer warto zatrzymać zwłaszcza wtedy, gdy użytkownik korzysta z łącza internetowego z limitowanym pakietem danych.

Windows 10 co prawda nie będzie wysyłał takich uaktualnień innym użytkownikom, gdy komputer będzie połączony z internetem przez wbudowany w swoim urządzeniu modem 3G lub LTE, ale system już nie rozpozna połączenia z modemem typu MiFi i będzie traktować je jak zwykły router.

Dlaczego warto wyłączyć te aktualizacje?

Windows 10 i WUDO, czyli aktualizacje systemu przez P2P

Aktualizacje z wielu miejsc - jak wyłączyć? Krok 4

Użytkownicy mobilnego internetu mogą więc przez te aktualizacje tracić niepotrzebnie kolejne megabajty transferu danych. Nie tylko będą oni pobierać aktualizacje na swój komputer, ale też rozprowadzać je do innych internautów korzystających z tej opcji. Warto więc dezaktywować tę funkcję, ponieważ jest ona domyślnie włączona.

Wyłączenie udostępniania aktualizacji innym użytkownikom pozwoli nie tylko zaoszczędzić moc obliczeniową i transfer, ale może też przyspieszyć działanie internetu - transfer nie będzie wykorzystywany w tle przez mechanizm Windows Update wysyłający aktualizacje do innych użytkowników przez mechanizmy P2P.

Jak wyłączyć aktualizacje P2P w Windows 10?

Windows 10 i WUDO, czyli aktualizacje systemu przez P2P

Aktualizacje z wielu miejsc - jak wyłączyć? Krok 5

Aby wyłączyć wysyłanie aktualizacji do innych użytkowników należy przejść do ustawień systemu z Menu Start i wybrać sekcję Aktualizacje i zabezpieczenia. Po wybraniu w lewej kolumnie pozycji Windows Update (która powinna być zaznaczona domyślnie) należy przejść do menu Opcje zaawansowane.

W nowym oknie należy kliknąć odnośnik Wybierz sposób dostarczania aktualizacji. W kolejnym menu można wybrać, czy chce się korzystać z tej funkcji. Użytkownicy, którzy zdecydują się na rozpowszechnianie uaktualnień w ramach sieci peer-to-peer mogą wybrać jedną z dwóch opcji.

Aktualizacje rozprowadzane za pośrednictwem P2P są domyślnie włączone. Można wybrać opcję rozsyłania ich wyłącznie w ramach sieci lokalnej do innych komputerów z Windows 10 w domu lub biurze lub wyłączyć tę funkcję całkowicie i korzystać do pobierania aktualizacji wyłącznie z serwerów Microsoftu.