Windows 10 i rynek PC: Microsoft stawia na OCR

Microsoft uważa, że kolejną "Wielką Rzeczą" dla rynku PC jest technologia OCR. Zamierza znacząco ją rozpowszechnić, w czym pomóc mu ma przede wszystkim system Windows 10.

Optical Character Recognition (OCR) to technologia pozwalająca na rozpoznawanie znaków i całych tekstów, które dostarczane są w formie obrazu. Microsoft zamieścił na swoim blogu wpis jasno dający do zrozumienia, że technologia ta jest szalenie dla niego ważna i będzie się starał jak najbardziej ją rozpowszechnić. Podkreśla, że dzięki temu, iż OCR stanowi część Universal Windows Platform (UWP) praktycznie każda aplikacja przygotowana z myślą o Windows 10 będzie mogła oferować tę funkcję. Dodatkowo przypomina, że sam Windows 10 wraz z November Update doczekał się wsparcia OCR dla kolejnych czterech języków, których łącznie jest już 25.

"Ta technologia była mocno testowana wewnątrz firmy Microsoft przez lata. Jest wykorzystywana przez główne produkty takie jak Word, OneNote, OneDrive, Bing, Office Lens i Translator w wielu różnych scenariuszach w tym w indeksowaniu obrazów, rekonstrukcji dokumentów i augmented reality" - pisze na blogu Pavle Josipovic z Microsoftu.

Zobacz również:

Czy Microsoft ma szansę zrealizować swój plan?

Microsoft udostępnił deweloperom szereg wskazówek i dokumentację, które pozwolą im na skorzystanie z OCR we własnych aplikacjach. Ponadto warto pamiętać, że od niedawna rozpoczął bardziej agresywną politykę aktualizacyjną polegającą na uznaniu aktualizacji do Windows 10 za zalecaną dla Windows 7 i 8.1. Działania te stanowią kolejny element mający doprowadzić do założonego celu: instalacji do 2017 roku Windows 10 ma miliardzie urządzeń. Jeżeli mu się to uda powinniśmy być świadkami znaczącego wzrostu popularności technologii OCR na rynku PC.