Windows 10 i stary PC. Czy to połączenie "daje radę"?

Windows 10 można zainstalować nawet na bardzo starym komputerze. Czy jednak będzie można z niego korzystać?


Jak będzie sprawował się system Windows 10 na starym komputerze PC? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć Gordon Mah Ung z amerykańskiego oddziały PCWorlda.

Designed for Windows XP. Vista Capable

Na pierwszy ogień poszedł komputer Dell Dimension E510 z 2006 roku z logo "Designed for Windows XP. Vista Capable" wyposażony w procesor 3,2 GHz Pentium D i 2 GB pamięci DDR2 RAM. Wymagał on jednak zainstalowania kilku nowych podzespołów. Gordon zdecydował się na kartę graficzną Radeon HD 6570 i dysk twardy 320 GB (7200 obr/min).

Dell Dimension E510

Dell Dimension E510

Do instalacji wykorzystany został udostępniony na początku lipca przez Microsoft obraz ISO z Windows 10 Insider Preview 10162.

Wrażenia

- nawigacja po menu Windows 10 przebiegała zaskakująco płynnie

- przy poważniejszym zadaniu, uruchomieniu pięciu "ciężkich" stron w nowej przeglądarce Edge, obciążenie procesora sięgnęło 100% i utrzymywało się przez kilka minut. Pracować w żaden sposób się nie dało. Nie pomogła też przesiadka na Google Chrome

Netbook

Sprzęt: Lenovo IdeaPad S12 z 2009 roku wyposażony w procesor Intel 1,6 GHz Atom N270, 2 GB pamięci DDR2, dysk 160 GB (5400 obr/min). Oryginalnie "ledwo miał siłę" na działanie pod kontrolą systemu Windows XP.

Wrażenia: system Windows 10 zainstalował się zaskakująco "gładko". Przy większości najprostszych zadań obciążenie procesora prawie nieustannie sięgało 100%. Otwarcie pięciu stron internetowych powodowało, że zainicjowanie kolejnego zadanie realizowane było z dużym opóźnieniem. Netbook był w stanie odtwarzać w przeglądarce Edge filmy YouTube z mniejszymi problemami niż w przypadku Chrome.

"Prawdziwy" laptop

Sprzęt: Lenovo X61 z 2008 roku dostarczany oryginalnie z Windows Vista. Oferuje: procesor 2,4 GHz Core 2 Duo T8200, 3 GB pamięci DDR2.

Wrażenia: Spośród testowanych maszyn zapewniał największą wydajność przede wszystkim ze względu na procesor dual-core T8200. Windows 10 działał przyzwoicie. Uruchomienie pięciu stron w przeglądarce Edge powodowało, że obciążenie procesora wzrastało do 50% (w przypadku notebooków z 2015 r. obciążenie procesora przy takim zadaniu jest nieporównywalnie niższe).

Podsumowanie

Dwa pierwsze komputery nie nadają się do instalacji Windows 10. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku wyposażonego w wielordzeniowy procesor Intel Core 7-letniego laptopa Lenovo X61. Jeżeli dołożymy do niego dysk SSD powinien on przez najbliższe kilka lat spełnić wymagania osób poszukujących budżetowego rozwiązania z Windows 10 przeznaczonego do podstawowych zadań.