Windows 10 - instalacja sterowników może powodować problemy

Microsoft regularnie usprawnia system Windows 10. Przed dwoma dniami pierwsi szczęśliwcy otrzymali dostęp do dużej, październikowej aktualizacji. Niestety, nie wszystkie jej elementy przypadły do gustu użytkownikom systemu.

Wraz z ostatnią aktualizacją, Microsoft wprowadził zmianę, która ma na celu zaostrzenie weryfikacji sterowników w systemie Windows. Zmiana ta została wprowadzona, aby uniemożliwić złośliwemu oprogramowaniu wykorzystanie podatnych na ataki sterowników sprzętowych, w celu złamania zabezpieczeń komputera z systemem Windows 10. Choć już na starcie nie przypadła ona wszystkim do gustu, to okazuje się, że jej finalna wersje potrafi sprawić poważne problemy.

Windows 10 - instalacja sterowników trudniejsza niż zwykle

Nowe restrykcje sprawiły, że wielu użytkowników zaczęło narzekać na problemy z instalacją sterowników. Najczęściej pojawiający się komunikat to: „System Windows nie może zweryfikować wydawcy tego oprogramowania sterownika”.

Szczególnie dotyczy to osób, które instalują sterownik pochodzące bezpośrednio ze strony internetowej producenta lub w wersji OEM.

Microsoft odniósł się już do tej sytuacji i potwierdził, że jest to powiązane z nowymi wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa.

Osoby uskarżające się na powyższe problemy powinny zgłosić się bezpośrednio do producentów i poprosić o udostępnienie nowych, dostosowanych do Windows 10 sterowników.

Warto jednak podkreślić, że najwięksi producenci komputerów i podzespołów na świecie, jak np.: Intel, AMD czy Nvidia zdążyli już przygotować odpowiednie poprawki do swoich sterowników, tak aby te były zgodne z nowymi wytycznymi Microsoftu.

Zobacz również: Aktualizacja Windows 10 wprowadza zmiany dla wszystkich