Windows 10 - jak wrócić na Windows 7 lub 8.1

Windows 10 dzieli użytkowników. Jedni są nim zachwyceni, drudzy wolą odczekać jeszcze jakiś czas z aktualizacją, a inni żałują, że już jej dokonali. Tym ostatnim wyjaśniamy, jak wrócić na poprzednio używany system operacyjny.

Jedna ważna uwaga - powrót na stary system jest możliwy przez trzydzieści dni od aktualizacji go do Windows 10. A jeżeli za jakiś czas zmienisz zdanie i zechcesz wrócić do nowego systemu, masz czas do końca lipca 2016. Druga ważna uwaga - po aktualizacji do Windows 10 na twoim dysku pojawił się folder Windows.old (powinien być na partycji C). Jeżeli go skasowałeś, powrót do poprzedniego systemu może okazać się niemożliwy.

Zanim przystąpisz do zmiany systemu na stary (downgrade), na wszelki wypadek wykonaj kopię zapasową ważnych danych. Podobnie dobrze mieć pod ręką swój klucz systemowy. Jest mała szansa, że będzie potrzeby, ale lepiej się zabezpieczyć. Tu dygresja - jeżeli potem znowu powrócisz do Windows 10, żaden klucz nie będzie ci potrzebny - jest zapisany w rejestrze starszego systemu. Gdy już wszystko gotowe, wejdź w Ustawienia, a tam w sekcję Aktualizacja i zabezpieczenia. Poszukiwana opcja kryje się w funkcji Odzyskiwanie. Po jej wybraniu użytkownik ma do wyboru reset ustawień systemu do początkowych, powrót do poprzednio używanego (8.1 lub 7) albo wejście w ustawienia zaawansowane. Oczywiście nas interesuje ta druga opcja. Wybierz ją i cierpliwie zaczekaj, aż zostanie przywrócony poprzedni Windows.

Zobacz również:

  • Twój Telefon zmieni się w Windows 11
  • Windows 10 skończy jak Windows 7?
  • Patch Tuesday: łatki dla Windows 10, 8.1 oraz 7
Windows 10 - jak wrócić na Windows 7 lub 8.1

Powrót do poprzedniego systemu operacyjnego

Po upływie 30 dni od instalacji Windows 10 pokazana na zrzucie ekranu opcja zniknie. Jeżeli chce się wrócić na Windows 7 czy 8.1 po tym terminie, to - niestety - trzeba instalować go na czysto z płyty lub innego nośnika. Jeśli jednak ma się ochotę przetestować od czasu do czasu Windows 10, lub mając Windows 10 zrobić coś na wcześniejszym systemie, wówczas z pomocą przychodzą emulatory typu VirtualBox.