Windows 10 - jak wymusić aktualizację 21H1? [PORADNIK]

Od 18 maja 2021 roku użytkownicy systemu operacyjnego Windows 10 z wykorzystaniem narzędzia Windows Update mogą pobierać najnowszą aktualizację Windows 10 21H1. Co zrobić w przypadku, gdy system nie wykrywa nowej wersji?

Microsoft opublikował system operacyjny Windows 10 21H1 dla wszystkich użytkowników. Oprogramowanie dostępne jest do pobrania z wykorzystaniem narzędzia Windows Update. Po jego otwarciu system sam powinien zaproponować nam instalację Windowsa 10 21H1.

Windows 10 21H1

Windows 10 21H1

Niestety często zdarza się, że aktualizacja nie jest dostępna. Dzieje się tak z różnych powodów. Po pierwsze oprogramowanie udostępniane jest partiami. Dodatkowo niektórzy producenci sprzętu komputerowego wstrzymują aktualizację, aby dokładnie przetestować nowego Windowsa na danej konfiguracji.

Jeżeli Twój komputer nie wyszukuje aktualizacji Windows 10 21H1 możesz łatwo wymusić jej instalacje ręcznie.

Poniżej znajdziesz instrukcję ręcznej instalacji Windows 10 21H1

Na początku udajemy się na stronę Microsoft i pobieramy Asystenta aktualizacji do systemu Windows 10. Domyślnie program zapisze się w Pobranych.

Pobieranie Asystenta aktualizacji

Pobieranie Asystenta aktualizacji

W kolejnym kroku uruchamiany pobrane wcześniej narzędzie.

Po uruchomieniu program poinformuje nas o dostępności aktualizacji do Windows 10 21H1. Klikamy Aktualizuj teraz.

Rozpoczęcie aktualizacji

Rozpoczęcie aktualizacji

Narzędzie sprawdzi czy nasz komputer spełnia minimalne wymagania techniczne. W kolejnym kroku klikamy Dalej i czekamy na pobranie plików instalacyjnych i przygotowanie aktualizacji.

Sprawdzenie wymagań technicznych

Sprawdzenie wymagań technicznych

W tym czasie lepiej zapisać pliki i zaprzestać korzystania z komputera. Po kilku-kilkudziesięciu minutach (w zależności od prędkości łącza i wydajności komputera) konieczny będzie restart.

Pobieranie plików i przygotowanie aktualizacji

Pobieranie plików i przygotowanie aktualizacji

Komputer zaktualizuje się do Windows 10 21H1 i uruchomi ponownie.

Pliki instalacyjne zostaną usunięte automatycznie po 30 dniach. Z poziomu Ustawień > Windows Update przez miesiąc mamy możliwość powrotu do poprzedniej wersji Windowsa.