Windows 10 - jakie są różnice między wydaniami?

Windows 10 ukaże się w kilku edycjach: Home, Pro, Enterprise i Education. Czym tak właściwie się różnią? Jak pokazuje to zestawienie Microsoftu, wieloma czynnikami.

Windows 10 tuż-tuż, warto więc wiedzieć, czym będzie się różnić każda z wersji systemu operacyjnego Microsoftu. Najbardziej rozpowszechniona edycja, czyli Windows 10 Home, będzie zarazem najbardziej okrojona z zaawansowanych funkcji - w stosunku do Pro będzie mieć ich o sześć mniej, a w porównaniu do Enterprise i Education - aż jedenaście! Wyliczankę zacznę więc od tych najbardziej rozbudowanych. Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Education zaoferują użytkownikom takie funkcje jak dołączanie do domeny, zarządzanie grupami, BitLocker, Enterprise Mode Internet Explorer, Assigned Access czy pulpit zdalny. To samo ma edycja Pro, jednak tylko w Enterprise i Education znajdziemy Windows To Go Creator, bezpośredni dostęp, AppLocker czy zarządzanie ekranem startowym. Dokładnie pokazuje to poniższa tabelka:

Windows 10 - jakie są różnice między wydaniami?

Funkcje w wersjach Windows 10

Jeśli chodzi o istotny temat, czyli bezpieczeństwo, tu także są różnice. Home ma tylko Microsoft Passport, podczas gdy edycja Pro może pochwalić się również specjalistyczną ochroną danych (Enterprise Data Protection), a dwie najbardziej rozbudowane mają dodatkowo zaimplementowane funkcje Credential Guard oraz Device Guard. Windows 10 w zależności od edycji to również nieco inne podejście do zarządzania. Tu również najmniej rozbudowany jest Home, co pokazuje poniższe zestawienie.

Windows 10 - jakie są różnice między wydaniami?

Różnice w zarządzaniu edycjami Windows 10

Na koniec mala uwaga - tam, gdzie widać odesłanie do przypisu, Microsoft wyjaśnia, że dana usługa uzależniona będzie od sprzętu użytkownika, w tym procesora, a także oprogramowania.