Windows 10 jest budowany na zaufaniu

Microsoft przeznaczył w ostatnim roku miliardy dolarów na prace badawczo-rozwojowe dbające o bezpieczeństwo. Pracując nad takimi produktami jak Windows 10 stawia przede wszystkim na zaufanie.

Podczas Microsoft Government Cloud Forum Satya Nadella, dyrektor generalny Microsoftu, poinformował, że jego firma zainwestowała miliardy dolarów w technologie bezpieczeństwa. Przedstawił plany działania Cyber Defense Operations Center (CDOC), czyli nowego centrum, które korzystając z wiedzy tysięcy specjalistów będzie przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu dbało o bezpieczeństwo danych użytkowników.

"Powzięliśmy silne zobowiązania, aby upewnić się, że nasi klienci mogą zaufać technologiom cyfrowym, z których korzystają. Nasze działania oparte będą na czterech filarach. Jeżeli chodzi o prywatność zapewnimy, że dane użytkownika będą pod jego kontrolą. Zarządzanie danymi odbywać się będzie zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju. Będziemy również działali przejrzyście w zakresie gromadzenia i przetwarzania danych użytkownika. I wreszcie upewnimy się, że wszystkie dane będą bezpieczne" - zapowiedział Nadella.

Duży nacisk położył też na zaufanie:

"Centrum tego wszystkiego jest zaufanie - oddaje nasz optymizm na przyszłość, optymizm dla tego, że technologia może odgrywać pozytywną rolę w każdej dziedzinie życia i każdym sektorze gospodarki. Ludzie nie będą korzystali z technologii jeżeli nie mogą jej ufać i właśnie dlatego kwestia zaufania jest tak istotna. Dokładamy wszelkich starań aby mieć pewność, że klienci mogą zaufać technologii cyfrowej, z której korzystają"

Windows 10 - kontrowersje

Słuchając tych słów od razu na myśl nasuwają się kontrowersje wokół Windows 10. Wielu użytkowników systemu oskarżało bowiem Microsoft o zbieranie bez pytania (!) danych na temat ich aktywności. W odpowiedzi Terry Myerson zadeklarował, że gromadzone informacje mają służyć jedynie poprawie działania nowej platformy. Nie są to podobno dane, których zbieranie mogłoby naruszać prywatność użytkowników Windows 10.

Aby dowiedzieć się jakie informacje Microsoft przesyła domyślnie z komputera z Windows 10 przejdź do Ustawienia/Prywatność.