Windows 10: korzystanie z CCleaner może być szkodliwe dla systemu

Korzystanie z programu CCleaner (i jemu podobnych) może być wg Microsoftu bardzo szkodliwe dla Windows 10.

CCleaner to przedstawiciel narzędzi, które pozwalają na konserwację systemu operacyjnego polegającą m.in. na usuwaniu z dysku zbędnych plików i czyszczeniu rejestru. W Reddicie pojawił się niedawno wątek dotyczący słabnącej popularności oprogramowania czeskiej firmy Piriform oraz coraz gorszych opinii na jego temat. W pewnym momencie w dyskusji pojawił się interesujący głos ze strony programisty, który bierze ponoć udział w pracach nad Windows 10. Twierdzi on, że CCleaner oraz narzędzia jemu podobne odpowiadają za wiele problemów związanych z pracą systemów operacyjnych, do których dochodzi po ingerencji w rejestr systemowy. W efekcie korzystanie z nich może nawet do sytuacji, w której jedynym wyjściem będzie reinstalacja Windows. Ponadto programista twierdzi, że spadek popularności CCleanera może być też po części związany z dodanymi do Windows 10 podobnymi narzędziami, które są bardzo efektywne.

Co o tym myśleć?

Programista Microsoftu nie poparł swoich słów żadnym twardym dowodem. Ponadto podobne stanowisko amerykańska firma prezentowała w odniesieniu do programów "czyszczących" firm trzecich stosowanych w poprzednich wersjach "okienek".

Z jednej strony należy więc do ostrzeżenia programisty podchodzić z rezerwą. Z drugiej warto jednak pamiętać, że w przypadku Windows 10 Microsoft znacznie częściej niż poprzednio wprowadza różne zmiany, w tym i takie, które mocno ingerują w działanie systemu. Twórcy programu CCleaner (i jemu podobnych) mają więc znacznie więcej pracy, aby dostosować do nich swoje narzędzia.