Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Co nowego przyniesie duża aktualizacja systemu Windows 10? Dzięki Windows Insider już wiadomo - zobacz!


Aktualizacja Windows 10 maj 2019 (znana jako 19H1) zostanie wprowadzona w tym miesiącu, warto więc wiedzieć, czego się spodziewać.

Windows Sandbox

Jedną z największych zmian w systemie jest dodanie funkcji Windows Sandbox. To bezpieczny obszar do testowania nowych aplikacji oraz niepewnych stron - ale dostępny jest tylko dla posiadaczy Windows 10 Pro. Kto go używa, z pewnością korzystał z wirtualizacji, a także takich rozwiązań jak WDAG czy wirtualne maszyny Hyper-V. Mówiąc krócej: tworzy się "wirtualny komputer", który działa "wewnątrz" prawdziwego. Dzięki temu jeśli jakaś aplikacja zawiera przykrą niespodziankę - jak malware - nie wpłynie ona na system, którego używasz na co dzień. Szkodnik zostanie uwięziony w wirtualnej przestrzeni, a gdy zamknie się "piaskownicę" - znika, jakby nigdy nie istniał. Rozwiązanie to spotykamy w programach antywirusowych. Sandbox używa oczywiście zasobów procesora i pamięć, jeśli więc będzie działać w tle, może mieć wpływ na szybkość pracy komputera. Jego działanie obejmuje również przeglądarki, dzięki czemu masz pewność, że unikniesz witryn wyłudzających dane lub mogących zaszkodzić systemowi.

Zobacz również:

 • Uwaga! Pojawiają się fałszywe instalatory Windows 11!
 • Microsoft ostatecznie likwiduje technologię Flash w Windowsie
Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Windows Update - lepsze zarządzanie

Nic nie irytuje tak bardzo podczas oglądania filmu czy grania w grę, gdy nagle wyskakuje okienko z informacją o potrzebie restartu systemu w celu wprowadzenia aktualizacji. Microsoft posłuchał użytkowników i wprowadził zmiany - w Windows Update pojawiła się możliwość wstrzymania wprowadzania aktualizacji na 7 dni. Poza tym nie będzie teraz okienka z przypomnieniem, a ikonka na pasku zadań, przypominająca o konieczności restartu systemu. Ponadto zaprzęgnięto SI do inteligentnego ustalania godzin aktywności użytkownika - podczas nich nie pojawią się żadne przypomnienia.

Kaomoji i znaki ╰(*°▽°*)╯

Kaomoji to emotikonki złożone ze znaków interpunkcyjnych i symboli. Pozwalają na przykład na takie coś: ಠ_ಠ . Jak uzyskać do nich dostęp? Tutaj Microsoft zdobył się na żart: naciśnij równocześnie klawisz Windows i ;

Gotowe - masz wszystkie dostępne emotki, a kaomoji znajdują w drugiej zakładce. Działają w każdej aplikacji.

Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Kaomoji na Windows 10

Windows Hello pozwala na logowanie do stron

Windows Hello otrzymał możliwość certyfikacji FIDO2. Dzięki temu można wykorzystać ją do logowania się do stron i serwisów za pomocą twarzy lub odcisku palca. Umożliwia to również wykonywanie bezpiecznych transakcji bankowych - Hello jest dodatkowym zabezpieczeniem.

Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Szybsze, rozdzielone wyszukiwanie

Okienko wyszukiwania jest teraz szersze, a Cortana znajduje w osobnym miejscu. Obie funkcje dostępne są pod dotychczasowymi skrótami (Windows - S, Windows - C), jednak ich rozdzielenie sprawia, że wyszukiwanie jest szybsze - angażowany jest do niego jeden proces, zamiast dotychczasowych dwóch. Wyszukiwanie odbywa się zarówno na lokalnej maszynie, jak i w chmurze OneDrive. Można przyśpieszyć proces przez używanie funkcji indeksowania - nastawione jest domyślnie dla przeszukiwania folderów systemowych (Dokumenty, Obrazy, itp.), jednak w ustawieniach da się to zmienić na domyślne dla całego systemu. Przyśpieszenie to ok. 10%, co przy dużej ilości danych pozwala naprawdę zaoszczędzić sporo czasu. Co ciekawe, wyszukiwanie sprawdza się świetnie dla dokumentów i obrazów, ale nie dla małych plików konfiguracyjnych, powiązanych z konkretnymi słowami kluczowymi.

Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Ułatwione logowanie bez hasła- PIN

Windows umożliwia wybranie logowanie na PC za pomocą konta lokalnego lub hasła, albo za pomocą numer ID konta Microsoftu. Aktualizacja dodaje do tego jeszcze jeszcze jedną możliwość: logowania bez hasła, przy użyciu smartfona do uwierzytelnienia. Jest to z pewnością ukłon w stronę młodszych użytkowników, którzy nie chcą być powiązani na stale z kontem MS. Aby móc skorzystać z tego rozwiązania, należy zainstalować jedną z aplikacji mobilnych Microsoftu, jak Word, a następnie stworzyć nowe ID poprzez wpisanie numeru telefonu w miejsce e-maila, a następnie potwierdzenie. Uwierzytelnienie nastąpi za pomocą przesłanego SMS-a na podany numer telefonu. Podczas logowania się do systemu, Windows poprosi o podanie numeru PIN z wiadomości tekstowej.

Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Jednak uwaga - niektóre usługi, jak OneDrive, ciągle jeszcze wymagają podania loginu i hasła do konta Microsoftu. A jakie są zalety tego rozwiązania? Jeśli go używasz i zapomnisz hasła, Windows może sprawdzić przypisany do konta numer telefonu i wysłać powiadomienie, dzięki któremu możesz się uwierzytelnić i zresetować PIN.

Automatyczne rozwiązywanie problemów pracuje w tle

Microsoft zaangażował SI, gdzie tylko mógł, także w narzędziu do automatycznego rozwiązywania problemów, które jest wbudowane w Windows 10. Obecnie w ustawieniach pojawi się opcja, dzięki której będzie można wybrać automatyczną naprawę bez pytania, poinformowanie użytkownika o możliwości naprawienia problemu oraz informowanie przed podjęciem naprawy. Po zgodzie naprawa będzie przeprowadzana w tle, bez zakłócania - o ile to możliwe - normalnej pracy komputera.

Chrome dodane do osi czasu

Microsoft oferuje oś czasu, dzięki której można sprawdzić poprzednie aktywności (więcej o tym w tekście "10 praktycznych narzędzi Windows 10, których możesz nie znać"). Jest ona dostępna od maja 2018, a teraz doszło do niej śledzenie zarówno Chrome, jak i rozszerzeń oraz wizyt w Chrome Web Store - ale tryb prywatny jest z tego wyłączony.

Wybór powiadomień

W Systemie, a konkretnie zakładce Powiadomienia i akcje można teraz wybrać rodzaj powiadomień, jakie mają wyskakiwać. Można ustalić wszystkie, wybrać priorytety lub też pozostawić tylko powiadomienia alarmowe. Można także wyłączyć wszystkie całkowicie w określonych sytuacjach - np. gdy grasz, używasz aplikacji w trybie pełnoekranowym, itp.

Galeria zdjęć na pasku Gry

Jeśli dzielisz się zrzutami ekranu i nagraniami wideo prosto z paska Gry, nie musisz w tym celu opuszczać aplikacji - możesz to zrobić prosto z jego poziomu.

Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać

Nowe, praktyczne zmiany

 • Office - zmienione i odświeżone aplikacje pakietu
 • w Notatnik pojawia się gwiazdka przed nazwą pliku, jeśli zmiany nie zostały zapisane
 • synchronizacja Sticky Notes pomiędzy komputerem a chmurą
 • Poczta i Kalendarz z pełnym wykorzystaniem trybu ciemnego
 • narzędzie wycinania - zastąpione całkowicie przez Wycinek i szkic
 • Twój Telefon - ulepszone wyświetlanie zawartości telefonu na ekranie monitora
 • automatyczna zmiana jasności obrazu w momencie, gdy zmienia się źródło zasilania ze stałego na baterię
 • pojawiła się możliwość ustawienia kolorów kursora na bardzo jasne
Windows 10 maj 2019 - nowe funkcje, które musisz poznać
 • ustawienia ethernetu przeniesione z Panelu Sterowania do Ustawień
 • można odinstalować więcej aplikacji systemowych : Przeglądarka 3D, Kalkulator, Kalendarz, Muzyka Groove, Poczta, Filmy i telewizja, Wycinek i szkic, Sticky Notes, Rejestrator głosu
 • kliknięcie prawym przyciskiem myszki na kafelek w menu Start odpina go
 • ulepszono skalowanie aplikacji na zewnętrznych monitorach
 • w Ustawieniach można wybrać klawisze bezpieczeństwa
 • historia schowka stała się bardziej kompaktowa
 • system automatycznie tworzy 5-7 GB przestrzeni zarezerwowanej na aktualizację systemu
 • pliki z Linuxa są dostępne w menadżerze plików

Podsumowując

Aktualizacja "Maj 2019" nie jest jakąś rewolucją, ale wnosi sporo pozytywnych zmian - a co istotne, część z nich była postulowana przez samych użytkowników i członków programu Insider. Cieszy fakt, że Microsoft stał się bardziej otwarty na krytykę i nie trzyma kurczowo rozwiązań, które nie zostały do końca przemyślane. Pozostaje mieć nadzieję, że pójdzie dalej w tym kierunku, a oficjalna aktualizacja dla wszystkich nie zaskoczy tak, jak ta z października 2018 roku, kiedy to użytkownikom poznikały pliki.