Windows 10 na ARM64 nadal nie taki, jak oczekiwaliśmy

Microsoft nie do końca sprostał oczekiwaniom. Windows 10 na procesorach ARM nie działa najlepiej.

Microsoft to jedna z największych firm technologicznych na świecie. Gigant z Redmond specjalizuje się w produkcji oprogramowania na komputery PC i w tym sprawdza się najlepiej. Niestety Microsoft nadal ma niemałe problemy z działalnością w innych dziedzinach. Lata temu Microsoft szumnie zaangażował się w produkcję nowego systemu operacyjnego dla telefonów komórkowych oraz samych smartfonów, co finalnie okazało się ogromnym niewypałem. Nawet zakup słynnej jeszcze wtedy Nokii nie pomógł Microsoftowi utrzymać się na tym rynku.

Windows 10 na ARM64 nadal nie taki, jak oczekiwaliśmy

Źódło: pcworld.com

Drugą rzeczą, z którą Microsoft sobie nie radzi są urządzenia ultramobilne. Już w 2012 roku Microsoft postanowił utrzeć nosa Apple i wprowadził na rynek komputery Surface z systemem Windows RT przeznaczonym dla komputerów z procesorami ARM. Brak aplikacji oraz wysoka cena startowa spowodowały, że Windows RT okazał się komercyjną porażką.

Microsoft po czterech latach od zamknięcia Windows RT postanowił ponownie zaangażować się w produkcję komputera z procesorem ARM64. Tym razem zdecydowano się na przystosowanie pełnej wersji Windowsa 10 do pracy z procesorami mobilnymi. W ten sposób powstały komputery typu Always Connected z procesorami ARM oraz wbudowanymi modemami LTE zamkniętymi w lekkiej i niewielkiej obudowy.

Niestety Microsoft nie do końca poradził sobie z implementacją i przystosowaniem systemu Windows 10 do pracy na architekturze ARM64 tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Po premierze Surface Pro X - komputera z procesorem ARM64 Microsoft zapomniał o swoich aplikacjach. Przez trzy miesiące użytkownicy Surface Pro X za 5000 zł nie byli w stanie w pełni wykorzystać możliwości akcesoriów takich, jak Surface Dock czy Arc Mouse.

Po kolejnych miesiącach oczekiwań Microsoft naprawił powyższe błędy, a w najnowszej wersji Windows 10 Insider Preview Build 19559 w Fast Ring wprowadził obsługę Hyper-X na urządzenia z procesorami ARM64. Stosowna opcja pojawiła się w wersjach Pro i Enterprise.

Wszystko wskazuje na to, że Microsoft nieco pośpieszył się z premierą Windows 10 na ARM64, ale w przeciągu najbliższych miesięcy błędy i niedociągnięcia powinny zostać wyeliminowane. Bardzo możliwe że już wkrótce platforma ARM64 na dobre rozgości się na rynku.

Źródło: wccftech.com