Windows 10 na Xbox One - wiemy kiedy się pojawi i jak będzie wyglądać

Od dawna wiadomo, że na konsoli Xbox One pojawi się Windows 10. Dzisiaj dowiedzieliśmy się, jak będzie wyglądał interfejs systemu operacyjnego w wersji do konsoli przystosowany do obsługi za pomocą pada i komend głosowych. Dowiedzieliśmy się też, kiedy posiadacze Xboksa One mogą spodziewać się aktualizacji konsoli.

Już w lipcu tego roku pojawi się Windows 10 w wersji do komputerów osobistych. Microsoft ma jednak znacznie bardziej ambitne plany, niż wydanie systemu desktopowego. Windows 10 doczeka się wersji mobilnej na smartfony, a system operacyjny będzie można uruchomić też na urządzeniach z kategorii Internet of Things oraz konsoli Xbox One.

Do tej pory nie wiedzieliśmy jednak, jak nowy system będzie wyglądał. Dzisiaj pojawiły się zrzuty ekranu, które prezentują nowy wygląd oprogramowania Xboksa One. Windows 10 w konsoli Microsoftu będzie miał odmieniony interfejs, który ma być jeszcze wygodniejszy w nawigacji.

Zobacz również:

Windows 10 na Xbox One - wiemy kiedy się pojawi i jak będzie wyglądać

Windows 10 będzie działać na bardzo wielu rodzajach urządzeń

Windows 10 na Xbox One pojawi na jesieni w formie aktualizacji oprogramowania. Nie da to jednak dostępu do klasycznego pulpitu i nowoczesnego menu start. Zamiast tego pojawi się odświeżony Dashboard, a oprogramowanie ma działać znacznie szybciej niż obecnie.

Jedną z najważniejszych zmian ma być nowa przewijana pionowo lista Home, na której pojawią się ostatnio uruchamiane gry. Na końcu listy pojawi się lista przypiętych kafelków. Oprócz tego pojawi się nowa zakładka Community (Społeczność) w której będzie można przejrzeć strumień aktualności i inne ważne informacje.

Windows 10 na Xbox One - wiemy kiedy się pojawi i jak będzie wyglądać

Tak wygląda interfejs Windows 10 na konsoli Xbox One (źródło: <a href=https://www.thurrott.com/xbox/xbox-one/4162/fall-update-will-bring-windows-10-to-xbox-one>thurrot.com</a>

Po lewej stronie głównego ekranu w Xbox One będzie można wysunąć menu dające dostęp do podstawowych funkcji, takich jak Wiadomości, Powiadomienia, Ustawienia i listy znajomych. Nowe menu można uruchomić podczas grania, a obraz z gry nie zostanie zasłonięty, a zmniejszony.

Ostatnią ze zmian w oprogramowaniu konsoli Xbox One jest dodanie obsługi asystenta głosowego Cortana. Posiadacze konsoli z Kinectem będą mogli wydawać konsoli polecenia wykorzystując język naturalny, nawet podczas grania. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy Cortana otrzyma wsparcie języka polskiego.

źródło: thurrott.com