Windows 10: operatorzy nie zablokują aktualizacji! Masz Androida? Ojej...

Microsoft zadecydował, że aktualizacje smartfonów z Windows 10 Mobile nie będą już opóźniane przez operatorów komórkowych.

Microsoft poinformował kilka dni temu o przygotowaniu kompilacji 100586.29 systemu Windows 10 Mobile. Co interesujące, w tym samym dniu otrzymali ją wszyscy właściciele smartfonów Lumia 950, Lumia 950 XL i Lumia 550, czyli zarówno ci, którzy zakupili je samodzielnie, jak również ci, którzy skorzystali z oferty operatora (w tym przypadku chodziło konkretnie o AT&T).

To dosyć zaskakujące...

Udostępniana aktualizacja w pierwszej kolejności trafia do producenta urządzenia, który musi ją odpowiednio dopasować do swoich wymagań. W przypadku Lumii możemy jednak przyjąć, że nie było tutaj żadnego problemu. Jak jednak wytłumaczyć fakt, że w tym samym momencie zaktualizowane zostały również egzemplarze kupione u operatora? Przecież on również musi dostosować aktualizację, co jak wiemy z historii potrafiło zająć w przypadku smartfonów z Windows Phone nawet kilka miesięcy...

Operatorzy nie będą już blokowali aktualizacji?

Oczywiście natychmiast pojawiły się spekulacje, że Microsoft szykuje się do wdrożenia systemu aktualizacji smartfonów z Windows 10 Mobile z pominięciem operatorów komórkowych. Czy to możliwe? Dzisiaj wiemy już oficjalnie, że...Tak!

Co prawda operatorzy nadal będą uczestniczyć w procesie testowania aktualizacji, lecz to Microsoft w oparciu o zebrane od nich dane, a przede wszystkim dane płynące od uczestników programu Windows Insiders, zadecyduje, kiedy dana aktualizacja trafi na smartfony. Operatorom nic do tego. Nie będą więc mogli pełnić roli ostatniej bariery, niekiedy wręcz nie do przeskoczenia.