Windows 10 otrzyma wsparcie plików wideo w formacie MKV

Jedną z nowości w nadchodzącym systemie operacyjnym od Microsoftu jest wsparcie nowego kodeka wideo. Użytkownicy Windows 10 Technical Preview po aktualizacji oznaczonej numerem 9860 mogą już bez problemu odtwarzać pliki w formacie MKV.

Pliki MKV to popularny w sieci format filmów. W kontenerze mogą znajdować się nie tylko wideo, ale też ścieżka audio oraz wbudowane napisy. Do tej pory jednak systemy z rodziny Windows wymagały od użytkownika instalacji dodatkowego oprogramowania i kodeków wideo w celu odtworzenia takiego typu pliku. Windows Media Player nie radził sobie z plikami w tym formacie. Zmieniło się to w oznaczonej numerem 9860 kompilacji systemu Windows 10 Technical Preview.

Od teraz użytkownicy systemu Windows 10 Technical Preview mogą odtworzyć pliki MKV bez żadnych komplikacji. Po dwukrotnym kliknięciu na pliku w oknie dialogowym można wybrać odtwarzacz Windows Media Player. Podobnie jak w przypadku systemu Windows 8.1, pojawia się komunikat o tym, że format nie jest nieobsługiwany. W przypadku starszego Windowsa kończyło się to niepowodzeniem. Windows 10 Technical Preview odtwarza pliki MKV poprawnie.

Wygląda na to, że wdrażanie obsługi formatu MKV w Windows 10 Technical Preview jest dopiero we wstępnej fazie. Możliwe, że w kolejnej aktualizacji zniknie komunikat o braku kompatybilności plików MKV z odtwarzaczem Windows Media Player. Trzeba poczekać też na obsługę napisów dołączonych do kontenera MKV, która jak na razie nie została zaimplementowana.

źródło: neowin.net