Windows 10: po aktualizacji na powrót do Windows 7 masz tylko 10 dni

Aktualizacja Windows 10 Anniversary Update skraca czas możliwości powrotu do Windows 7/8.1.

Microsoft zapowiedział przed premierą systemu Windows 10, że jego celem jest, aby do 2017-2018 roku został on zainstalowany na miliardzie urządzeń. Oczywiście kluczem w osiągnięciu tego celu było udostępnienie darmowej oferty aktualizacyjnej użytkownikom systemów Windows 7 i Windows 8.1. Decydujące się na nią osoby miały miesiąc na przetestowanie nowych "okienek" i ewentualny powrót do ich wcześniejszej wersji. Wraz z udostępnioną właśnie aktualizacją Windows 10 Anniversary Update niestety to się zmieniło. Jak informuje bowiem Richard Hay z WinSuperSite po przeprowadzeniu aktualizacji wspomniane 30 dni magicznie przemieniło się w 10 dni. To zaś oznacza, że osoby, które skuszone darmową aktualizacją i chcące sprawdzić Windows 10 przed terminem wygaśnięcia oferty (29 lipca) mogą zostać bardzo niemile zaskoczone.

Windows 10: po aktualizacji masz 10 dni na powrót do Windows 7

Windows 10: po aktualizacji masz 10 dni na powrót do Windows 7

Dlaczego Microsoft podjął taką decyzję? Rzecznik firmy tłumaczy, że została ona podjęta na podstawie danych telemetrycznych, z których wyraźnie wynika, że osoby przeprowadzające aktualizację z Windows 7/8.1 albo wracają do poprzednich "okienek" w ciągu kilku pierwszych dni, albo pozostają przy "dziesiątce". Wiąże się to też z pewnym pozytywnym aspektem dla użytkowników: system szybciej pozbędzie się folderu Windows.old zwalniając w niektórych przypadkach tak cenne miejsce na dysku.

Windows 10: proces aktualizacyjny

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Microsoft w ciągu roku od premiery Windows 10 pokazał swoje ciemne oblicze stosując, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne sztuczki (przede wszystkim za pośrednictwem aplikacji Uzyskaj system Windows 10) mające skłonić użytkowników poprzednich "okienek" do aktualizacji. W efekcie doszło nawet do tego, że w obawie przed zbiorowymi pozwami szybko zgodził się na ugodę i zapłacenie 10 tysięcy dolarów rekompensaty pewnej Amerykance, która poniosła straty w wyniku zainstalowanie się na jej komputerze Windowsa 10 bez jej wiedzy.