Windows 10 pod koniec 2015 używało 200 mln osób

Poznaliśmy najnowsze statystyki dotyczące udziałów rynkowych systemu Windows 10. Oprogramowanie zaprezentowane przez Microsoft w lipcu 2015 roku zostało już zainstalowane na 200 mln różnych urządzeń i możemy porównać to z danymi dotyczącymi Windows 7.

Najnowszy system Microsoftu został zainstalowany na 200 mln różnych maszyn, a 164 mln z nich to komputery osobiste i tablety. Pozostałe 36 mln sprzętów to konsole Xbox One, smartfony i urządzenia z kategorii Internetu Rzeczy.

Windows 10 zdobywa nowych użytkowników, ale wedle danych firmy Net Applications przyrost liczby osób korzystających z najnowszej wersji systemu Microsoftu nie jest tak szybki, jak w przypadku przyjętego ciepło przez rynek Windows 7.

Windows 10 zdobył w grudniu 1 proc. rynku, podczas gdy wzrost w poprzednich miesiącach był większy. W listopadzie wynosił on 1,1 proc. udziałów, a w październiku, wrześniu i sierpniu było to odpowiednio 1,3 proc., 1,4 proc. i 4,8 proc.

Windows 10 zdobywa coraz większe udziały w rynku

Windows 10 zdobywa coraz większe udziały w rynku

164 mln maszyn z Windows 10 to 10,9 proc. wszystkich komputerów pracujących pod kontrolą Windows branych pod uwagę w badaniu Net Applications. Wszystkie sprzęty z różnymi wersjami Windows, czyli 1,5 mld maszyn, to 91,3 proc. rynku.

Spadki wzrostu oznaczają, że w perspektywie pięciu miesięcy wzrost udziałów rynkowych Windows 10 jest niższy niż w przypadku Windows 7 jeśli porównać pierwsze miesiące po premierze tamtej wersji systemu.

Windows 7 sprzedawany jako płatna aktualizacja zdobył w ciągu pięciu miesięcy 11,2 proc. rynku, czyli o 0,3 pkt. proc. więcej niż udostępniany bezpłatne posiadaczom poprzednich wersji Windows 10.