Windows 10 poinformuje Cię, gdy aplikacja doda się do autostartu

Microsoft testuje niewielką, ale niezwykle przydatną funkcję. Windows 10 w wersji Insider informuje użytkownika, gdy aplikacja doda w rejestrze wpis pozwalający na automatyczne uruchamianie podczas rozruchu systemu.

Microsoft wprowadza kolejny przydatny dodatek. System operacyjny Windows 10 w wersji dev umożliwia ostrzeganie o nowych programach, które dodają wpis w autostarcie.

Surface Laptop z Windows 10
Źródło: PCWorld.com

Surface Laptop z Windows 10

Źródło: PCWorld.com

Gigant z Redmond od dłuższego czasu przywiązuje ogromną uwagę do bezpieczeństwa i prywatności użytkowników. Windows potrafi już automatycznie wykrywać potencjalnie niebezpieczne aplikacje. Teraz dodatkowo system poinformuje użytkowników o aplikacjach, które bez ich wiedzy skonfigurują się tak, aby uruchamiały się razem z systemem operacyjnym.

Zobacz również:

  • Windows 11 - dlaczego nie warto na niego przechodzić?
  • Windows 11: sprawdzamy, co się zmieni w systemie? / wsparcie dla języka Braille'a
  • Najlepszy antywirus dla Windows 10 i Windows 11 [RANKING 2022]

Powiadomienie zostanie wyświetlone w prawym dolnym rogu tak, jak na przykładowej fotografii poniżej. Okienko informuje, że aplikacja została dodana do autostartu. Dowiemy się także, gdzie należy się udać, aby wyłączyć automatyczne uruchamianie programu.

Powiadomienie o dodaniu aplikacji do autostartu
Źródło: techdows.com

Powiadomienie o dodaniu aplikacji do autostartu

Źródło: techdows.com

Warto zauważyć, że Windows 10 na bieżąco monitoruje zainstalowane programy oraz ich konfiguracje. System nie wyświetli powiadomienia w przypadku, gdy aplikacja zostanie dodana do usługi Runonce lub zaplanowanych zadań.

W sekcji Ustawienia > Aplikacje > Uruchamianie znajdziemy wszystkie elementy uruchamiające się razem z systemem operacyjnym oraz ich wpływ na czas rozruchu.

Dzięki nowej opcji Windowsa nie trzeba już korzystać z dedykowanych aplikacji takich, jak WinPatrol.

Aktualizacja do Windowsa 10 za darmo nadal jest możliwa. Sprawdź, co należy zrobić.

Źródło: techdows.com